Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Češi postavili v Costa Rice dům snů

Info ikona
Český projekt na břehu Pacifiku

Výhled na zapadající slunce nad hladinou Pacifiku je jeden z hlavních motivů, který inspiroval české architekty při stavbě moderního domu respektujícího okolní krajinu.

Terezie Benoni | 16. 11. 2020

Costa Rica je tropický ráj ve střední Americe. Místní krajina a příroda je rozmanitá a divoká. Oblast Uvita leží v jižní části tichomořského pobřeží mimo hlavní turistický ruch. Pozemek domu je v prudkém svahu s výhledem na oceán a okolní hustě zarostlé svahy. „Hmota domu je betonový kvádr se čtvercovým půdorysem vsazeným do svahu. Dům je svou přísnou geometrií záměrně postaven do kontrastu s bujnou vegetací okolo. Na dům navazuje bazén, jehož hmota směřuje k horizontu. Hlavní osou domu je vstupní foyer s navazujícím obytným prostorem, kuchyní a terasou s bazénem. Cesta od vstupu k bazénu je cestou k horizontu mořské hladiny,“ vysvětlují autoři odvážného projektu ze studia Refuel.
 

Galerie: Český projekt na břehu Pacifiku
Mohlo by se vám líbit

Ložnice s výhledem do zeleně

Soukromé prostory a ložnice jsou orientovány do boků dispozice. Ložnice nabízejí pohledy do okolních zelených svahů. Po celém obvodu domu obíhá zastřešená terasa. Každá místnost tak má svoji terasu, ze které lze nerušeně pozorovat okolí i v období dešťů.  „Vertikální a horizontální konstrukce domu jsou z pohledového železobetonu. Materiálem a konstrukcí se snažíme navázat na tradice středoamerického a jihoamerického brutalismu. Příznivé klimatické podmínky nevyžadují složité tepelné izolace, železobetonové konstrukce tak mohou být výrazně subtilnější než v českých podmínkách,“ doplňují architekti.

Mohlo by se vám líbit

Architektura: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Refuel s.r.o.
Interiérový design: Dagmar Štěpánová, formafatal, s.r.o.