Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Pocit pohodlí a pravého domova

Info ikona
V severském stylu

Dům zařízený v tradičním venkovském severském stylu, nabízí přesně to, po čem všichni tolik toužíme. Pocit pohodlí a toho pravého domova. V čem je jeho kouzlo?

Terezie Benoni | 3. 01. 2020

Severský styl bydlení, ať už ten minimalistický nebo tradičně rustikální, má své fanoušky po celém světě. Význam slov „hygge“ a „lykke“ popisující cestu ke šťastnému a pohodlnému životu, pronikl i do našeho slovníku. Ukazuje se, že i přes tvrdé přírodní podmínky seveřané zkrátka umí vyčarovat tu pravou pohodu. Cesta k ní přitom není složitá ani drahá. Dnes navštívíme domácnost teprve šestadvacetileté Felicie Lundqvist, které se podařilo splnit zadaní bydlení ve stylu „hygge“ do puntíku. 

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Dům v severském stylu

V téměř stoletém domě bydlí Felicia, její přítel Johan a čtyřnohý kamarád Otto. 

Pohodlí na prvním místě

Dřevostavby se sice občas objevují také u nás, přesto jsou ale v Čechách v naprosté většině cihlové domy. Dům Felicie byl postavený už v roce 1926 a je živoucím důkazem toho, že dřevěný dům zvládne i velmi náročné klimatické pomínky. V roce 1951 byl rozšířený a důkladně zrekonstruovaný do současné podoby. Jedná se o klasický čtvercový dřevěný domek s omítnutou fasádou, jak je pro severské domy typické. Velikost půdorysu je 160 m² a dům má obytné jak přízemí tak podkroví. Z domu je dechberoucí výhled do okolní krajiny severního Švédska a na nedaleké jezero. Po malé silničce se dostanete do blízké vesnice, která má pouze 400 obyvatel. Felicia zde učí v místní školce. V domě bydlí se svým partnerem a jejich čtyřnohým přítelem, kterým není nikdo jiný než roztomilý Cavalier King Charles Španěl pojmenovaný vznešeně Otto. Právě jemu věnují většinu volnému času.

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Původní dřevěné schodiště je nalakované na bílo a hodně klouzalo. Je proto opatřené textilními prostiskluzovými nášlapy. 

Dům byl ve skvělém stavu, tak nebyla nutná žádná větší rekonstrukce. 

Poklady ze staré stodoly

„Když jsme se před pár lety dozvěděli, že je dům na prodej, neváhali jsme ani chvilku. Jakmile jsme překročili jeho práh, bylo jasné, že tohle bude náš domov. Předchozí majitel viděl naše nadšení a také si přál, abychom dům koupili právě my,“ vzpomíná Felicia. „Dům byl ve výborném stavu, tak nebyla nutná žádná větší rekonstrukce a pořídili jsme akorát novou kuchyň. Všechno ostatní byly už jen kosmetické úpravy, které mě ale moc baví.“ Interiéru dominují přírodní materiály. Podlahy jsou dřevěné, kromě dlažby v koupelnách, chodbě a v kuchyni. Zajímavým prvkem domu, který utváří jeho celkovou atmosféru, jsou stěny. Někde jsou ponechány dřevěné a natřené ve smetanových nebo šedivých tónech, jinde otapetované. „Miluji restaurování starého nábytku. Nové kousky u nás nenajdete. Veškeré vybavení jsme pořídili buď na blešácích, v aukcích nebo našli ve staré stodole mého přítele nebo u mých rodičů. Nejdůležitější pro mě je, aby z našeho domova byla cítit pohoda.

Galerie: Klasická dřevostavba na dalekém severu
Mohlo by se vám líbit