Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Návrh rekonstrukce v činžovním domě v Hradci Králové vznikal přímo na stavbě

Zadáním byla kompletní rekonstrukce bytu v činžovním domě, určených k pronájmu.  Ačkoli majitel nejdříve váhal, nakonec se nechal přemluvit k renovaci původních bukových parket a terrazza, které dodaly interiéru nenahraditelný charakter.

Terezie Benoni | 7. 09. 2023

Dispozice bytu je poněkud netradiční, zároveň se ukázala jako ideální pro potřeby bytu, který bude sloužit nájemnímu bydlení. Kuchyně se tak nachází hned ve vstupní hale, zatímco ostatní místnosti jsou oddělené a poskytují dostatečné soukromí. Díky umístění v nejvyšším podlaží byly s postupem bouracích prací zřetelnější lepší světelné podmínky. Došlo tak postupně k odstranění všech dělících konstrukcí, čímž bylo dosaženo oboustranného prosvětlení středního, původně servisního traktu. Ten je dále přisvětlen a větrán oknem do domovní stoupačky, které je zde již blízko úrovně střechy.  „Ve středním traktu je co nejefektivněji koncentrováno veškeré potřebné zázemí, ale i návrhové úsilí. Ostatní místnosti zůstávají volné. Ve vstupní hale je nově umístěna kuchyňská linka. Rozměrově hala umožňuje také umístění jídelního stolu. Opticky je zvětšena použitím zrcadla na celou výšku místnosti, ve kterém se odráží nepravidelný tvar výmalby ve stropě. Za zrcadlem je z obou stran navržen vestavěný úložný prostor. Koupelna se sprchovým koutem je oddělena průsvitnou luxferovou stěnou a dveřmi z drátoskla, čímž je dosažena určitá míra přirozeného osvětlení,“ vysvětlují autoři projektu architekti Anna Svobodová a Ondřej Blaha z ateliéru svobodová blaha.

Galerie: Kompletní rekonstrukce bytu v činžovním domě
Mohlo by se vám líbit

Bytu v novostavbě chyběla originalita a osobitá atmosféra, proto přišla na řadu důkladná proměna

Mladá rodina zakoupila byt v novostavbě bytového domu v pražském Karlíně. V prostorném a logicky uspořádaném bytě však noví majitelé postrádali originalitu a specifičnost. Rozhodli se proto formou rekonstrukce vdechnout bytu vlastní identitu.
marianne.cz

Parkety znovu zdobí

„Úspěšná renovace původních bukových parket a terrazza, které odolaly nánosu nově nalepené dlažby nebo vinylu pomohly přesvědčit klienta k investici do podobně trvanlivých materiálů i přes častý a i zde počáteční přístup a volbu levných materiálů do prostor určených k pronájmu, jako je lamino, vinylové podlahy apod. Spáry v podlaze po vybouraných příčkách tak byly nahrazeny kamennými pásy a následně přebroušeny společně s terrazzem,“ popisují architekti. Původní pařené bukové parkety v červeném odstínu byly doplněny dubovými a napojeny na kámen pomocí vložených trojúhelníků s vyfrézovaným zámkem. Výsledná, zdánlivě nahodilá kresba, podporuje pocitové dělení na jednotlivé místnosti či zóny a působí silným výtvarným dojmem. Kreativita pak spočívá v tom, že z kolizních míst se stanou přednosti a prostory získají osobitý charakter.

O studiu

svobodová blaha je architektonický ateliér Anny Svobodové a Ondřeje Blahy. Ateliér není zaměřen na konkrétní zadání nebo typologii – usiluje o vývoj a realizaci projektů s vědomím současných témat a referencí a zároveň tvůrčím způsobem reaguje na konkrétní omezení, individualitu klienta a specifika daného kontextu. V rovině práce architekta vedoucí k realizaci ateliér kromě samozřejmé úlohy co nejlepšího naplnění zadání, vnímá jako podstatné také čitelné autorství návrhů a řešení, které pak nutně znamená převzetí zodpovědnosti za svou práci. Anna Svobodová i Ondřej Blaha jsou absolventy školy architektury na Akademii výtvarných umění a Fakultě architektury v Praze a architekty s pracovní i pedagogickou praxí, získanou také v zahraničí, převážně v Mnichově.

Mohlo by se vám líbit

Rekonstrukce bytu z přelomu 19. a 20. století v pražském Bubenči byla ušitá na míru mladému páru se dvěma šelmami

Inspirací pro proměnu pražského bytu byli společně s prostorem a místem samotným právě majitelé a jejich požadavky, životní styl a pocit z nich.   Původní prostor byl rozdělený na menší místnosti dle klasického dobového vzoru, a tak proběhlo několik dispozičních úprav.
marianne.cz

Zdroj: linka.news, svobodová blaha

Zdroj článku

Související články

Byt
Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Rekonstrukce startovacího bydlení pro mladý pár v pražské garsonce: Miniaturní prostor vyřešili geniálně

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Byt
Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Rodinný byt pro milovníky klasického stylu

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku