Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Nejmenší byt v Bratislavě byl velkou výzvou, ve které se bojovalo o každý centimetr čtvereční

Info ikona
Nejmenší byt v Bratislavě byl velkou výzvou, ve které se bojovalo o každý centimetr čtvereční

Požadavkem majitelů bylo vytvořit obytný prostor pro dvě dospělé osoby a úkol pro architekta zněl jasně: vytvořit plnohodnotný prostor pro spaní, stravování, kuchyňský kout, dostatek úložných prostor a koupelnu, kde budoucí obyvatelé nebudou trpět klaustrofobií.

Terezie Benoni | 3. 03. 2023

Šestnáct metrů čtverečních, ani o metr víc. Takový prostor dostali za úkol architekti Soňa Králiková, Jana Tartaľová a Michal Tartaľ, kteří dostali od majitelů jasné zadání. Potřebují plnohodnotný prostor pro spaní, stravování, kuchyňský kout, dostatek úložných prostor a koupelnu. Původní dispozice bytu byla nahrazena novou. Chodba byla odstraněna, koupelna byla zvětšena. U vstupu na levé straně byla vytvořena skříň, která poskytuje dostatek úložného prostoru, skrývá lednici a vytváří výklenek pro posezení u okna. Naproti ní je kuchyň navržena s dělenou překližkovou zástěnou, která nabízí variabilní policový systém a zároveň odděluje prostor pro spaní od obytného prostoru.

Galerie: Nejmenší byt v Bratislavě
Mohlo by se vám líbit

Mizející postel

Postel je výklopná a stojí na vyvýšené plošině, čímž je dosaženo dalšího snadno přístupného úložného prostoru. Koupelna byla oproti původní koupelně zvětšena, i když bylo nutné vytvořit nestandardní sprchový kout. Barevné ladění bytu je světlé s drobnými barevnými akcenty. Stěna se vstupními dveřmi je natřena křídovou barvou na psaní poznámek a vzkazů. V bytě převládá bílá barva v kombinaci se světlou překližkou. V hygieně je použit lakobel (lakované sklo) a zrcadlový povrch zvětšuje malý prostor.

Autoři projektu: Ing. arch. Soňa Králiková, Ing. arch. Jana Tartaľová, Ing. arch. Michal Tartaľ
Spolupráce: Ing. arch. Monika Jendrálová
archholiks.com / interierdizajn.com / mimoarchitekti.sk

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku