Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Okouzlující a pečlivě zrekonstruovaný dům postavený v 19. století

Info ikona
Okouzlující a pečlivě zrekonstruovaný dům postavený v 19. století ctí skandinávskou tradici bydlení a ztělesňuje ono magické „hygge“

Na švédském poloostrově Onsala stojí dům, který byl už v roce 1887 postaven pro místního ševce. Současný majitel ho posledních deset let opravuje tak, aby obnovil jeho původní krásu.

Terezie Benoni | 16. 09. 2020

Příběh této typické skandinávské dřevostavby začal už před více než dvě stě lety. Dřevostavba uprostřed švédského venkova je postavena v klasickém skandinávském stylu. Ve zdech domů cítíte příběhy jeho obyvatel. Nevelký domek má obytnou plochu 87 metrů čtverečních a je ideálním domovem pro mladou rodinu. V létě si můžete užít kouzelnou zahradu, v zimě zapálit oheň v dobových litinových kamnech. Nynější majitel se do rozsáhlé rekonstrukce pustil s úctou k historii domu a snažil se obnovit maximum z původních prvků. V přízemí proto najdeme přesné kopie původních oken s ručně foukanými skleněnými tabulkami. Zvenku je klasická dřevostavba namořena lněným olejem, zatímco v interiéru hrají hlavní roli prkenné podlahy ošetřené bílým olejem. Černé elektrické zásuvky a vypínače pocházejí od tradiční švédské firmy Byggfabriken a jsou přesnou kopií těch původních.

Galerie: Okouzlující a pečlivě zrekonstruovaný dům postavený v 19. století

Původní dispozice zaručuje vzdušný interiér

Do domu vejdete majestátními dvojitými dveřmi. Příjemná rustikální hala má stěny obložené dřevem natřeným zelenou lněnou olejovou barvou, zatímco ostatní lišty a zárubně dveří mají šedý nádech. Okna v obývacím pokoji jsou orientovaná na jih a místnost je odpoledne zalitá sluncem. V rohu místnosti jsou sto let stará litonová kamna. Stěny zdobí tapeta „Linnea“ od firmy Sannberg a dřevěné lišty jsou natřené lněným olejovým nátěrem v hnědé barvě. Zatímco veškeré podlahy jsou ošetřené bílým olejem. V přízemí najdeme nově zařízenou kuchyň v minimalistickém skandinávském stylu, příjemnou jídelnu se modrozelenými stěnami  a ložnici pro hosty. Kuchyň je strategicky umístěná mezi obývacím pokojem a jídelnou. Z kuchyně je možné vejít přímo do zahrady. Pro skandinávské domy jsou typické skleněné verandy a také ani v tomto domě nechybí. Na verandě můžete prosedět celý den a pozorovat dění v okolní krajině. V přízemí nechybí ani koupelna s příjemným podlahovým topením. Z kuchyně vede původní schodiště na půdu, kde je rodinný pokoj s televizí, velkou ložnicí a menším dětským pokojem. Dřevo bylo natřené na bílo a tak je interiér půdy světlý a útulný. Dětský pokoj má stěny pokryté tapetou  „Meadow Sweet“ od William Morris & Co. Nesmíme zapomenout na suterén domu, kde je technická místnost s mrazákem, ale také praktická prádelna. K domu náleží krásná zahrada s ovocnými stromy a keři, nechybí praktická terasa a na pozemku se nachází také dvě původní hospodářské budovy, které na důkladnější rekonstrukci ještě čekají.

Info ikona
Původní dispozice zaručuje vzdušný interiér
Info ikona
Okouzlující a pečlivě zrekonstruovaný dům postavený v 19. století ctí skandinávskou tradici bydlení a ztělesňuje ono magické „hygge“
Mohlo by se vám líbit

Vinohradský byt po rekonstrukci připomíná koloniální rezidenci

Rozsáhlý interiér potřeboval nejdříve očistit od rekonstrukce, která zde proběhla před dvaceti lety.  Architekti z ateliéru 0,5 Studio dodali bytu nadčasový vzhled a maximálně využili jeho potenciál.
marianne.cz