Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Byt

Z bývalého kláštera se stal byt na míru

Info ikona
Bydlení v bývalém klášteře prošlo rekonstrukcí od studia ti architekti, kteří z něj vybudovali stometrový architektonický skvost.

Bydlení v bývalém klášteře prošlo rekonstrukcí od studia ti architekti, kteří z něj vybudovali stometrový architektonický skvost.

Terezie Benoni | 29. 07. 2022

V šestnáctém století byly na tomto místě rozlehlé vinice, které následně vystřídal klášter. Když ho jeptišky opustily, ubytovávali se zde hoteloví hosté. Na pražském Smíchově se s bohatým historickým dědictvím i řadou přestaveb popasovali Anna Holešovská a Martin Machů ze studia ti architekti. Sto metrů čtverečních se rozhodli oprostit od nánosů minulých ér a při zavádění nových rozvodů vody a elektřiny se jim naskytl jedinečný pohled na původní renesanční fresky a zdobená trámoví, léta skryté za sádrokartonovými podhledy. Architektům se dědictví podařilo zakonzervovat a proměnit ho v hlavní přednost bydlení. Teď se tu žije jako v paláci!

Galerie: Bydlení v bývalém klášteře

Majitelé měli zprvu úplně jinou představu

Byt se nachází v rezidenci Little Monastery, v objektu starého kláštera ze 17. století. Jeho současná dispozice je 4+kk. K dispozici jsou zde dvě koupelny, šatna, ložnice, dětský pokoj a obývací pokoj s kuchyňským koutem. „Původní představy odvážných majitelů se zcela lišily od našeho konečného návrhu. Ten se dramaticky vyvíjel v průběhu stavebně-archeologických prací,“ vzpomínají autoři projektu. „Dřevěný historický strop a původní fresky byly ukryty nad sádrokartonovým podhledem. Tuto historickou stopu jsme nemohli nechat skrytou a její oživení jsme přenechali restaurátorům. Ke zdobným fragmentům jsme do kontrastu postavili surové a industriální prvky a materiály v kombinaci s moderními solitéry.“

Zdroj informací: ti architekti