Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Češi se chtějí obklopovat uměním a nový projekt má za cíl dopřát ho i těm, co mají hlouběji do kapsy

Pověsit si na stěnu originál od českého umělce se může pro mnohé zdát jako luxus, který si zkrátka nemohou dovolit. Poradíme, jak se dá v současném umění snadno zorientovat a jak najít kousky, které jsou snadno dostupné.

Terezie Benoni | 5. 04. 2023

„Chceme umožnit komukoliv, aby si mohl na stěny pověsit něco od současných žijících českých umělců a zároveň za to neplatil desítky tisíc a víc. Chceme, aby si kdokoliv mohl vyzkoušet, jaké to je obklopit se skutečným uměním a nabídnout alternativu k obyčejným nástěnným dekoracím,“ vysvětluje základní ideu projektu 100 ks jeho zakladatel Jakub Svoboda. Právě díky němu se dá české umění pořídit ve formě limitovaných, podepsaných a očíslovaných tisků, které se stávají dostupnějšími.

Info ikona
Zakladatel projektu 100 ks Jakub Svoboda

Zakladatel projektu 100 ks Jakub Svoboda.

Kde se objevil váš vztah k umění?

Během prvního lockdownu. Dospěli jsme k tomu, že je na čase přestat doma koukat na prázdné stěny a chtěli jsme něco současného a českého. Ale zároveň jsem nevěděl kde a jak začít. Tak jsem začal dělat rešerše, strávil nad tím první stovky hodin a od té doby jsem ještě nepřestal.

Proč právě současní čeští umělci?

Od začátku jsme věděli, že se chceme věnovat českým žijícím umělcům. Chci mít doma díla, která vznikají ve stejné zemi, podmínkách i době, v jaké sám žiju. Je to nějaká výpověď doby a současně i hrdost nad tím, jak úžasné věci okolo nás vznikají.

Podle jakého klíče je vybíráte?

Umělce pro nás vybírají přední respektovaní kurátoři. Necháváme jim relativně volnou ruku, abychom docílili co nejzajímavější pestrosti výběru. Vybraní umělci můžou být v různých stádiích svých kariér. Máme jak špičkové umělce, kteří jsou zastoupeni ve sbírkách doslova po celém světě, tak nejnadějnější talenty čerstvě po škole.

Tisk vzniká přímo pro váš projekt?

Ano, nic nepřebíráme, nepřeprodáváme. Vybíráme si umělce, od nich vybíráme díla, a ty pak zpracováváme do výsledného tisku.

Jak je tisk kvalitní, nemusíme se bát ztráty barevnosti? Jak o něj pečovat?

Nebojím se říct, že výsledný tisk je to nejlepší, co je v podstatě aktuálně technicky možné. V kombinaci s archivním vysokogramážovým papírem je výsledkem galerijní kvalita, která zůstane 100 let bez jakýchkoliv barevných změn. To znamená i to, že o tisk není potřeba nijak speciálně pečovat.

Galerie: Současné české umění ve výběru projektu 100 ks

V čem vidíte smysl sbírání uměleckých kusů a originálů?

Ke sběratelství originálních děl si každý musí najít cestu sám. My se snažíme být takovou vůbec první vstupenkou do světa současného umění. Aby si to kdokoliv mohl osahat a vyzkoušet si jak se mu se současným uměním žije. A z vlastní zkušenosti můžu říct, že u jednoho tisku nejde zůstat. Žít s uměním je totiž násobně lepší než bez něj.

Může i hodnota tisků časem růst?

Určitě může. Je to sběratelský artikl a u vyprodaných edic, které už nikdy nepůjdou koupit, samozřejmě cena může stoupat podle případné poptávky. My bychom ale raději, aby naše tisky visely na stěnách a dělaly svým majitelům radost každý den, než aby je dávali na Aukro.

Jak se zorientovat na uměleckém trhu, aby člověk poznal opravdovou kvalitu?

O hodnotě se dá udělat docela rychle představa skrze sledování třeba výsledků aukcí se současným uměním a jejich archivů. Obrázek o kvalitě si nejsnadněji uděláte třeba podle toho, v jakých galeriích umělci vystavují a s jakými kurátory spolupracují. Stejně jako u všeho jiného je tomu potřeba věnovat čas. My se to snažíme maximálně zjednodušit a nabídnout kurátorovaný výběr tak, abyste nad tím nemuseli přemýšlet a pouze si vybírat podle vlastního vkusu.

Projekt 100ks

Nabízí online kurátorovaný výběr uměleckých tisků od současných českých umělců, má za sebou první tisícovku prodaných děl a spouští novou sekci zaměřenou pouze na originály. Podle zakladatele Jakuba Svobody se jedná o další logický krok v usnadňování cesty k umění, který odráží poptávku zákazníků. Cílem projektu 100ks.cz je nabídnout díla od současných českých umělců a umělkyň v dostupné a přehledné formě a usnadnit tak cestu k umění všem, kteří by domů chtěli pořídit dílo od současných autorů, ale nevědí, jak na to. Umění je možné pořídit ve formě limitovaných, podepsaných a očíslovaných tisků, které vznikají u každého díla v nákladu 100 kusů. Autory a díla vybírají renomovaní kurátoři, kteří také sestavují tematické série. Poté, co nabídl šest tematických sérií a prodal první tisícovku uměleckých tisků, rozšířil projekt 100ks svou nabídku o samostatnou sekci pojmenovanou Originály. V ní se aktuálně nachází 22 děl od současných českých umělců a umělkyň. Část děl je k sehnání i ve formě uměleckého tisku, ale více než polovina jich je k dostání pouze jako originální dílo.

 

Zdroj článku

Související články

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Lidé a místa
Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Dlouhé roky hledala šťastný domov: Nakonec proměnila obývací pokoj ve stylový ráj

Byt
Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Nevyužitá bazénová hala v Bratislavě se proměnila v jeden z nejkrásnějších interiérů loňského roku a nyní slouží jako vícegenerační bydlení

Byt
V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech

V srdci Brna zrekonstruovali byt, který je promyšlený do posledního detailu a každému jeho elegance vyrazí dech