Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům, který má nebe na dosah

Info ikona
Dům pro Ednu Pallares

Dostat pod jednu střechu sochařský ateliér i rodinný dům, obě zóny jasně rozdělit a pustit do interiéru maximum denního světlo. To byl úkol pro architektonické studio Vrtical. Jak se jim práce zadařila?

Terezie Benoni | 28. 07. 2021

318 m² má tento multifunkční objekt stojící v Mexico City. Rodinný dům a sochařské studio umělkyně Edny Pallaresové dokazuje, že mít ateliér doma může mít své výhody. Samotná architektura vychází z jejích soch a dokonale s nimi souzní. Stavba se skládá ze tří svazků, které odděluje nádvoří a jsou propojené dlouhou chodbou. Ateliér je zcela oddělený a Edna má tak maximální soukromí, přesto jsou jednotlivé prostory vizuálně úzce spjaté.

Galerie: Dům pro Ednu Pallares
Mohlo by se vám líbit

S kapkou brutalismu

Během návrhu se projekt často měnil. V první fázi nebylo počítáno s kreslícím studiem a také místem pro jednotlivé sochy. Studio se nakonec podařilo do projektu zahrnout a dnes je opatřeno betonovou střechou ve tvaru průmyslových pil, což dodává projektu brutalistní vzhled a zároveň propouští dostatek tolik potřebného denního světla. Konstrukční systém je tvořen nosnými cihlami a mezipatrem z dřevěných trámů. Dům je sám o sobě jakousi sochou, protože nabízí desítky jedinečných pohledů a průhledů, světlo a stíny se v něm zajímavých způsobem potkávají a každý kout je jiným způsobem inspirativní.