Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Betonový domek byl postavený podle románu

Info ikona
V dialogu s přírodou.

Znáte pohádku o třech prasátkách, jak jim vlk sfouknul domečky? Tak tenhle domek na samotě odolá nejen vlčímu fouknutí, ale i pořádnému uragánu!

Terezie Benoni | 16. 04. 2022

V roce 2017 se teprve sedmadvacetiletá mexická architekta Aranza de Ariño pustila do odvážného projektu. Její betonový domek s půdorysem pouhých 26 metrů čtverečních zasadila do divoké krajiny poblíž města Puerto Escondido, které je vyhlášené surfováním. Tehdejší studentka architektury dostala za úkol navrhnout víkendový domek na zalesněném pozemku

Info ikona
Inspiraci našla v knize.

Betonový stůl vede z kuchyně až na venkovní terasu.

Inspiraci našla v knize

Prvotní myšlenka na domek se sedlovou střechou objevila de Ariño v novele amerického autora Henryho Davida Thoreaua, kde popisoval svůj útěk do divočiny a život na samotě. Na základě této poetiky se rozhodla architektka navrhnout skromný domek, s jednoduchou siluetou, jasnými geometrickými tvary, který bude působit jako tajný úkryt. 

Info ikona
Veškeré úložné prostory jsou šikovně schované, aby nenarušovaly čistotu designu. 

Veškeré úložné prostory jsou šikovně schované, aby nenarušovaly čistotu designu.

V dialogu s přírodou

Do domku se dostanete pouze pěšky po klikaté cestě. Robustní stavba je z litého betonu. V jedné části budovy je mezipatro s ložnicí, zatímco protější strana má po celé ploše otevírací okenice, které zcela propojují vnitřní a vnější prostor. Jediným zcela uzavřeným prostorem, který nabízí potřebné soukromí je jednoduchá koupelna schovaná pod spacím patrem. K propojení přispívá také 5,5 metrů dlouhý stůl, který z kuchyně vede až na venkovní terasu a vytváří tak působivý dialog mezi člověkem a přírodou. 
 

Galerie: Betonový domek uprostřed divočiny

Zdroj informací: Aranza de Ariño