Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům pro mladou čtyřčlennou rodinu na předměstí Prahy šetří energii i vodu

Info ikona
Dům pro mladou čtyřčlennou rodinu na předměstí Prahy šetří energii i vodu

Příměstská vila určená pro mladou čtyřčlennou rodinu s velkou náklonností ke sportu a umění se nachází na předměstí Prahy. V přízemí jsou čtyři samostatná křídla, každé s jinou funkcí, propojena v hlavní hale, která pojme zakřivené betonové schodiště, hlavní vstup do domu.

Terezie Benoni | 9. 03. 2023

Terén tohoto pozemku se mírně svažuje od příjezdové cesty, což nám umožnilo umístit parkování na střechu tohoto jednopodlažního domu, díky čemuž není hlavní část domu zvenčí viditelná s výjimkou objemu garáže,“ popisují vedoucí architekti Petr Nacházel a Zuzana Nacházelová ze studia Nacházel. „Jedná se o dům pro mladou čtyřčlennou rodinu s velkou náklonností ke sportu a umění nacházející se na předměstí Prahy. „V přízemí jsou čtyři samostatná křídla, každé s jinou funkcí, propojena v hlavní hale, která pojme zakřivené betonové schodiště, hlavní vstup do domu.“

Galerie: Příměstská vila, která šetří energii i vodu
Mohlo by se vám líbit

Rekreační dům herce Jiřího Bartošky stojí za vidění

Je to víc než pět let, co v Andělské Hoře nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, vyrostl originální dům, který byl nominovaný na prestižní Českou cenu za architekturu. Jeho majitelem není nikdo jiný než herec a prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška.
marianne.cz

Použití materiálů slouží svému účelu

Schodiště vede dolů do veřejného obytného prostoru, zatímco soukromé vstupy zachovává diskrétní. Pokoje v každém křídle jsou propojeny jedinou chodbou, která poskytuje průhled celým souborem místností. Čtyři samostatná křídla rozdělují parcelu na čtyři příslušné zahrady, jejichž pokoje se stejnou orientací směřují do stejného venkovního prostoru, a proto má každá zahrada specifický charakter, jehož soukromí je kontrolováno betonovým plotem. Hlavní vstupní zahrada a další zahradní plochy jsou osázeny stromy a časem se rozvinou do svěžího parkového prostředí. Použití materiálů slouží svému účelu a jsou ukázány ve své pravé podobě. Dům je betonová stavba. Betonové schodiště a obvodová nosná zeď jsou vystaveny v surové podobě, zatímco ostatní stěny a podlahy jsou leštěné do běla. Pro obklady koupelen a bazénu je použit přírodní kámen, zatímco pro obložení skříní a pevný nábytek je použita dřevěná dýha se zvláštním důrazem na jemný detail. V zimě je dům vytápěn geotermálním tepelným čerpadlem v kombinaci s podlahovým vytápěním. V létě se dům spoléhá na proudění vzduchu, stínění a tepelnou hmotu, které v případě potřeby řídí vnitřní tepelnou pohodu v kombinaci s chladicím systémem tepelného čerpadla. Veškerá voda ze střechy se shromažďuje v akumulační nádrži pro další využití.

Vedoucí architekti : Petr Nacházel, Zuzana Nacházelová

 

Mohlo by se vám líbit

Stoletý dům v Ostravě původně sloužil jako kanceláře, po důkladné rekonstrukci se vrátila jeho zašlá krása

Dům v centru Ostravy byl postavený už v roce 1908. Po letech chátrání se současný majitel rozhodl zrekonstruovat budovu tak, aby obnovil maximum původních prvků.
marianne.cz
Zdroj článku