Dům v Litvě chrání psí duch
Nedaleko domu se potuloval ztracený vyhublý pes. Starší manželé neváhali, věnovali mu svou péči a nabídli psisku střechu nad hlavou. Po nějaké době se museli odstěhovat, ale psího kamaráda nechali na starém místě. Jeho další osud by čekal jen málokdo.
První, co architekti z litevského studia arches uviděli, když přijeli na místo své nové realizace, byl sebevědomý, klidný, hnědý pes. Tvářil se, že mu pozemek patří. A částečně to byla pravda. Zůstal zde po bývalých majitelích. Kromě něj tu byla chátrající budova, která potřebovala radikální zásah. Pes, který záhy dostal jméno Brownie, byl základním inspiračním zdrojem, kterého se architekti drželi. Duch tohoto místa je provázel, když se snažili navrhnout stavbu, která dokonale zapadne do divoké přírody v oblasti Vilnius. A práce se jim zřejmě zadařila, protože Brownie se zájmem pozoroval proces stavby a pak se rozhodl na místě zůstat i s novými obyvateli.
Přírodní a udržitelné materiály
Původní stavby stály na kouzelném místě na vrcholu kopce. Důležité proto bylo, aby byl potenciál okolní přírody plně využitý. Protože se dům nachází v místě chráněného přírodního parku, bylo třeba zachovat parametry tradiční architektury. Přesto ale architekti popustili uzdu své fantazii a ačkoli použili tradiční stavební materiály a siluety, je dům zcela moderní. Dnes na místě bývalých staveb najdeme dvě oddělené budovy. Hlavní obytný dům se nachází v horní části pozemku, zatímco domek sloužící především jako dílna sklad je o kus níž. Budova je obklopena žulovou dlažbou kombinovanou s trávníkem, aby přirozeně zapadla do krajiny. Nízký dřevěný plot působí jako jemná a nenápadná hranice pozemku. Hlavní budova svým tvarem kopíruje mírný svah. Tím dali autoři projektu jasně najevo, že nemají ambice ovládnout přírodou, ale chtějí s ní spolupracovat. Fasády jsou vyrobeny z přírodního cedrového dřeva. Tento materiál je tradiční a spolehlivý - nejen že poskytuje dlouhodobou ochranu, ale je také udržitelný. Rámy oken a dveří jsou z mědi, konstrukce budov z borového dřeva. Pro tepelnou izolaci je použitá přírodní vlna. Vnitřní stěny jsou pokryty hliněnou omítkou, která vytváří příjemné mikroklima. Minimální zásahy do okolní krajiny a citlivý design vytváří neutralitu a přirozenost. Díky tomu je architektura pouze prostředkem, jak vnímat krásu a velikost přírody. A právě díky tomuto citlivému přístupu si také pes Brownie nově vzniklé místo tak zamiloval.
Výrobci: Fabbian, NIBE, WOODlife, Kedro Namai, Klukis, Lombardo, Macrolux, Teruna, Zyle Fenster
Vedoucí architekt: Arūnas Liola
- Zdroj článku
-
archdaily.com