Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Dům zvaný Plecháč se po dvanácti letech dočkal zjemnění původní surovosti

V roce 2005 byl postaven dnes již ikonický dům pojmenovaný Plecháč v Humpolci. Stavba ukázala možnosti, jak pracovat s relativně malým a stísněným pozemkem s řadou limitů. Majitelé se po dvanácti letech užívání nemovitosti rozhodli pro interiérové úpravy a zjemnění původní surovosti v hlavním obytném podlaží.

Terezie Benoni | 15. 04. 2023

„Dům byl realizován s přiznanými materiály v jejich surovém stavu: hlazené betonové podlahy, viditelná ocelová konstrukce upravená žárovým zinkováním, tvořící základní osnovu domu, vlnité plechy zalité betonem, které řeší stropní konstrukci, a betonové stěrky jako finální povrchová úprava stěn. Z venkovní části je vše opláštěno předzrezlým plechem (corten). Nedílnou součástí projektu byly sadové úpravy. Dům se tak, po prvotním odmítnutí veřejností, přirozeně zapojil do liniové zástavby. Díky prvoplánové výsadbě vzrostlých stromů, které dům obklopují, se stal takřka neviditelným,“ vypráví autoři projektu ze studia OK Plan Architects pod vedením architekta Luďka Rýznera. Nově dnes v interiéru najdeme osvětlení značky  Flos, LucePLan, Artemide, v kuchyni jsou na míru vyrobené kusy ze studia Čadas interiér. Ty doplňují jídelní židle Vitra, koberce zase dodali Carpet Design.

Galerie: Redesign domu Plecháč
Mohlo by se vám líbit

Češka se svým partnerem buduje moderní farmu na Bali

Budou tomu už tři roky, kdy se Lucie rozhodla žít na Bali. Postavili zde nízkonákladový a rozložitelný dům a pronajali rozsáhlý pozemek, kde se rozhodli farmařit. Jak bylo jejich rozhodnutí náročné?
marianne.cz

Surovost potřebovala zjemnit

Majitelé se po dvanácti letech rozhodli pro interiérové úpravy a „zjemnění“ původní „surovosti“ v hlavním obytném podlaží. Do interiéru se přidaly další vrstvy, které řeší nejen vizuální stránku, ale mají i funkční opodstatnění. „Základní parametr, který bylo nutné vylepšit, byla akustika interiéru. Veškeré tvrdé a odrazivé plochy v minimalistickém interiéru doznaly úprav. Akustika prostoru se výrazně zlepšila vložením dubových obkladových konstrukcí stropů. Jejich finální povrch je upravený katrováním, což působí nezvyklým dojmem a je v souladu s určitou strohostí domu. Ke zvýšení akustické pohody a navození větší intimity prostoru přispěly také nové závěsy,“ popisují autoři redesignu. Další úpravy už byly zaměřeny pouze na redesign interiéru. Většina nových prvků byla zhotovena na míru podle návrhů architektonické kanceláře, která stojí za původním i novým konceptem. Nová kuchyňská linka nahradila starší, funkčně zastaralý typ zase nové krbové těleso, které reaguje na aktuální trendy v topení. Celé osvětlení a řízení domu prošlo výraznou úpravou, a to jak po stránce vzhledové, tak energetické. Obdobně bylo technicky vylepšeno topení objektu. Uživatelé celou úpravu vnímají nikoliv jako přestavbu, ale doplnění funkční vrstvy, aplikované na původní surovou konstrukci, která se s nově vloženými prvky vhodně doplňuje a tvoří harmonický celek. „Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi,“ říkají spokojení majitelé.

Mohlo by se vám líbit

Mladá rodina využila podkrovní byt do posledního centimetru, z nepraktického koutu udělali dětskou skrýš

Podkrovní byty jsou nádherné, ale díky šikmým stropům také dost limitující. Mladí rodiče si díky šikovným architektům ale poradili nejen s rozdělením jednoho velkého prostoru na společenskou a klidovou zónu, ale ještě našli využití pro místo, které by jinak muselo zůstat prázdné.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Dům
Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Zdědil dům po předcích ve Vysokém Mýtě a poklady z půdy znovu oprášil a použil v rekonstruovaném interiéru

Dům
Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý

Zchátralá prkna a odvážné barvy: Dům, který slaví nedokonalost, je dokonalý

Dům
Dům ve Lhotce je plný harmonie, dokonale se snoubí s okolní zástavbou a denní světlo je v každém jeho koutu

Dům ve Lhotce je plný harmonie, dokonale se snoubí s okolní zástavbou a denní světlo je v každém jeho koutu