Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Na místě původního zahradního domku postavili nový, který má části, které nejsou ani domem, ani zahradou

Info ikona
Na místě původního zahradního domku postavili nový, který má části, které nejsou ani domem, ani zahradou

Intimita se stala jedním z hlavních kritérií, kteří při návrhu museli architekti ze studia PLURAL zohlednit. Vedle toho se snažili vytvořit moderní i nadčasovou architekturu, která bude maximálně sloužit svým obyvatelům.

Terezie Benoni | 11. 07. 2023

Dům je situován v prostředí ustálené zástavby rodinných domů a zahradních pozemků. Stojí na místě původního zahradního domu, s odstupem od ulice, což mu zajišťuje určitou intimitu a izolovanost. Svým umístěním rozděluje pozemek na přední a zadní zahradu. Zatímco přední zahrada má charakter bujného neudržovaného porostu, zadní, ukrytá za domem, je koncipována jako produktivní a pobytová.

Galerie: Dům v domě
Mohlo by se vám líbit

Symetrie jako základ

Samotný dům je rozdělen do dvou soustředných částí – vnitřní a vnější. Vnitřní sestává z nezbytných obytných místností v půdorysu Palladiánské mřížky. Styl, který je dnes označován jako palladianismus, je odvozený z prací benátského architekta Andrey Palladia (1508–1580) a je založeny na symetrii, perspektivě. V tomto domě je samotným centrem jídelna. Vnější část domu vyplňují doplňkové místnosti, které nevyžadují celoroční nebo permanentní využití jako je garáž, bazén a skladové prostory. „Tato část je jakýmsi meziprostorem, není ani domem, ani zahradou. Je jich mediátorem,“ vysvětlují architekti ze studia PLURAL.


Architekti: PLURAL
Krajinný architekt: LABAK
Statika: GEOSTAT, Samuel Šimonovič
Design atypických interiérových prvků: Ľubica Segečová

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku