Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Nahlédněte do nové éry jedné jihočeské venkovské usedlosti

Před téměř deseti lety se začala psát nová kapitola života venkovského statku v Manešovicích. Citlivá rekonstrukce respektuje atmosféru místa, nabízí plno světla plus všechny výdobytky moderního světa.

Terezie Benoni | 8. 12. 2023

Kdysi tu zněl dusot koňských kopyt, řinčelo zemědělské náčiní a zněly rázné sedlákovy povely. Dnes je nádherná usedlost s rozsáhlými pozemky především místem, kde se odpočívá, chodí na houby nebo se prostě jen lenoší s výhledem do zeleně. Díky dokonalé souhře investorů a architektů se tu setkává staré s novým, tradiční s moderním a romatické s praktickým.

Text: Johana Křížková

Galerie: Statek Manešovice

Moderní návrat k tradici

Majitelé plánovali trávit zde volné dny a počítali přitom, že tu bude v jednu chvíli pobývat docela slušný počet příbuzných či přátel. A tak začali pěkně od podlahy. V soukromé architektonické soutěži na rekonstrukci a dostavbu nemovitosti vyhrála trojice mladých architektů z pražského studia A1 Architects – Lenka Křemenová, Tereza Schneiderová a David Maštálka. Ti navrhli doplnit původní dispozici o třetí dům, který dnes slouží jako hostovský. Uzavírá celé prostranství, ale zároveň nabízí zajímavý pohled do zadní zahrady. "Dvůr jsme sice pocitově uzavřeli, ale přesto zůstal otevřený průhled za humna do krajiny," vysvětluje architekt David Maštálka. a dodává: "Toto polouzavření–polootevření vnímáme jako návrat k tomu, co bylo dříve u podobných dvorů přirozené, ale s odpovědí na současný život v kontaktu s okolní krajinou." Jako hlavní budova usedlosti slouží i dnes stará obytná chalupa. Kuchyň, jíž vévodí původní kamna včetně sporáku a trouby, je propojená s velkorysým obytným prostorem a tradičně se stala samozřejmým středobodem manešovického "vesmíru". Tady se všichni domácí i hosté scházejí u velkého jídelního stolu.

Info ikona
Kuchyň je i tady srdcem domácnosti.

Proměna statku v moderní bydlení

Hlavní budova nabízí dostatek soukromí ve třech pokojích se samostatným hygienickým zázemím, třešničkou na dortu je pak podkrovní atelier. V celém interiéru se snoubí rustikální atmosféra s čistými a jednoduchými detaily moderního nábytku. Jak už bylo řečeno, dřevěná novostavba hostovského domu uzavírá svou střechou pomyslně celý dvůr, jen v přízemí se otevírá malebným výhledům do krajiny. Zastřešený střed domu s velkorysou plochou prkenné podlahy skýtá nekonečné možnosti využití a hlavně – v létě skýtá útěšný stín, a když naopak prší, můžou se tu všichni pohodlně schovat před nepřízní počasí a pokračivat v hraní, povídání, čtení či odpočinku. Opláštění všech verand a zastřešených teras na celé usedlosti je z přírodního modřínu, okna mají jednotnou zelenkavou barvu, která souzní s venkovským rázem usedlosti. Zatímco původní stodola stále slouží svému účelu a nabízí "domov" zahradní technice a dílně pána domu, bývalá sýpka se proměnila v malé lázně se saunou a krbovými kamny pro podzimní dny. Výsledkem společného díla a souznění je působivé bydlení, respektující ráz místa a historii, ale přitom pohodlné ve smyslku současného životního stylu.

Info ikona
Otevřené přízemí dřevostavby propojující staré budovy statku
Zdroj článku

Související články

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu