Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Přestavba chátrajícího stavení v severních Čechách na dvougenerační bydlení

Info ikona
Přestavba chátrajícího stavení v severních Čechách na dvougenerační bydlení

Projekt přestavby stavení v severních Čechách měl za úkol vytvořit prostor pro dvougenerační bydlení a citlivě tak propojit dva světy zrekonstruované historické části a moderní novostavby v jeden celek.

Terezie Benoni | 22. 06. 2023

Nelehkého úkolu se chopili SKVADRA architekti. Původní dlouhá půdorysná stopa objektu je zachována, zatímco přední obytná část prošla kompletní rekonstrukcí a slouží k bydlení prarodičům. „Zadní trakt původních hospodářských částí musel být z důvodů statických zcela odstraněn, což umožnilo pojmout celou tuto část jako moderní dřevěnou dostavbu,“ vysvětluje architekt Ondřej Volný. „Zatím co v přední části jsme dbali na navrácení a udržení původních historických prvků – jako proporce a dělení oken, silueta štítu, jemná vápenná omítka, zachování kleneb, masivních obložkových dveří, použití cementových dlaždic apod., v zadním traktu jsme naopak vytvořili velkorysý moderní prostor, otevřený až do krovu, s výrazným proskleným štítem, kterým se prostor otevírá do volné krajiny.“

Galerie: Přestavba stavení v severních Čechách
Mohlo by se vám líbit

Z chlívků stylové průčelí

Cílem bylo zachovat koncept dlouhého stavení, kde jedna část plynule přechází v druhou. Spojovacím prvkem se stal materiál střešní krytiny, která umožňuje použití i na fasádě domu. Ta tak v části novostavby plynule přechází ze střechy na stěny a dává domu moderní vzhled. Celkovou atmosféru dotváří zrekonstruovaná stodola, sloužící jako venkovní zastřešený prostor s kuchyní. V části nad ní je v podkroví dětský svět. Zrekonstruovaná část chlívků posloužila jako průčelí garážového stání. „Mezi objekty tak vzniká prostor „chráněného“ uzavřeného dvora, čistě zatravněného, s dominantou vzrostlého ořechu, který svou jednoduchostí dává vyniknout objektům a zároveň je propojuje v jeden celek.“ uzavírají.

 

Zastavěná plocha: 229,3 m2 / pozemek- 6000 m2 / užitná plocha – 344,5 m2
Obestavěný prostor: 1286 m3
Kompletní realizace: marcelsvobodasweb.webmium.com
Statické řešení: 2mstatic.cz
Nábytek na míru: jrvinterier.cz

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku