Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Skrytý poklad uprostřed přírody: Úchvatné stavení ve svahu s výhledem na les a louku poblíž Benešova!

Ve svahu na konci malé vesnice poblíž Benešova stojí stavení, které je funkčním příkladem moderní dřevostavby. Z jedné strany je obklopeno loukou, z druhé ho kryje les, jehož terén prudce klesá dolů až k blízkému potoku, jehož šumění dokonale dotváří atmosféru místa, které splňuje ty nejvyšší nároky na bydlení a zároveň přináší klid a krásy přírody.

Terezie Benoni | 21. 06. 2023

Dřevostavba nedaleko Benešova, kterou navrhli a zrealizovali architekti z Prodesi/Domesi, je dokonalou ukázkou, jak tento typ bydlení může splňovat ty nejvyšší nároky, přirozeně zapadat do krajiny, zároveň skvěle vypadat a být zodpovědný k životnímu prostředí. Všechny místnosti domu včetně koupelny mají výhled do lesa, který ještě umocňují velkorysá okna či prosklené dveře. Kromě šumícího listí v korunách stromů lze z domu pozorovat i srnky, které se přicházejí pást až do jeho bezprostřední blízkosti. Obyvatelé tak mají přírodu na dosah, dokonce i když jsou uvnitř domu. „Naším cílem bylo vytvořit dům, který splyne s okolím a stane se přirozenou součástí přírody, která ho obklopuje, a kterou nijak neruší. Naopak pozvedává její divokost a přirozenost,“ říká architekt Václav Zahradníček z Prodesi/Domesi, který je spolu s architektem Michaelem Šilarem autorem návrhu. Není proto divu, že byl projekt tohoto domu vystaven v rámci Salonu dřevostaveb a dostal se také do Ročenky dřevěné architektury, která v rámci tohoto festivalu vychází.

Galerie: Dřevostavba u Benešova
Mohlo by se vám líbit

ANKETA: Vybrat tu nejkrásnější chalupu je oříšek. Dáváte přednost roubence, statku nebo modernímu pojetí? 

Zrekonstruované, novostavby, moderní nebo klasické. Víkendové bydlení, které Češi tolik milují, má desítky podob. Která chalupa je ta vaše vysněná?
marianne.cz

S respektem ke krajině

Dům je přízemní, a přesto několikaúrovňový - kopíruje totiž nerovný travnatý terén, v němž je umístěn. „Sklon šikmé střechy i domu samotného vychází z přírodou daných podmínek. Fasáda je řešena svislým dřevěným obkladem z modřínových palubek bez povrchové úpravy, což dům ještě více propojuje s okolní přírodou. Jen v menších plochách je dřevo doplněno omítkou ve světle šedé barvě,“ popisuje Zahradníček. Parkování u domu je řešeno otevřeným přístřeškem navazujícím na dům v jeho horní části, kde nechybí dobíjecí stanice na elektromobil a prostor pro uskladnění dřeva na topení. Prostory domu nabízejí téměř 130 metrů čtverečních, které jsou rozděleny do dispozice 4+kk. Tři úrovně domu jsou propojené vyrovnávacími schody. Nejnižší úroveň tvoří prostorný obývací pokoj s jídelnou, kuchyní a pracovním koutem, atmosféru doplňuje krb na otočné noze. Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu, která umožňuje celoroční posezení. „Právě obývák vám znovu připomene, že se nacházíte v domě ze dřeva. Jsou tu totiž přiznané ocelové sloupky kruhového průřezu před okny a dřevěný pohledový sloup u kuchyňské linky,“ upozorňuje architekt.

 

Mohlo by se vám líbit

Idylická dřevostavba ve velikosti mini

Dřív umělecký ateliér a dílny byly přestavěny na dokonalý prázdninový domek. Repasované cihlové stěny doplňuje petrolejově modrá výmalba, v horkých dnech je možné domek zcela otevřít a propojit interiér s okolní zahradou.
marianne.cz

Promyšlený do posledního detailu

Interiér je laděný do světlých tónů, stěny i všechny vnitřní dveře jsou bílé, což působí velmi čistým dojmem. Útulnost a „teplo“ dodává dřevěná dubová podlaha. Celkový dojem pozvedává osvětlení, promyšlené do každého detailu jedním z majitelů domu, jehož povoláním je světelný design. Samotná dřevostavba patří ze své podstaty k nejšetrnějším a ekologicky nejzodpovědnějším budovám. Tato konkrétní má navíc na střeše umístěny fotovoltaické panely. Dům je zásobován pitnou vodou ze studny na pozemku, ale využívají tu také takzvanou šedou vodu: dešťovka je shromažďována v akumulačních nádržích a poté využívána pro zálivku toalet, na praní prádla a podobně.


O studiu Prodesi / Domesi:

Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček založili společný ateliér Prodesi, který se specializuje výhradně na dřevostavby, v roce 2002. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o 3 roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Obě firmy jsou společně klientům partnerem od zajištění stavebního povolení, až po předání klíčů od nového domu. Na svém kontě mají přes dvě stovky realizovaných staveb ze dřeva, a to jak rodinných domů dle individuálních návrhů, dřevostaveb na klíč, ale i moderních veřejných budov. Projekty a realizace Prodesi/ Domesi jsou pozitivně vnímány jak odbornou, tak laickou veřejností.

 

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Vyznáte se ve stavebních materiálech? Víte, jaký je rozdíl mezi maltou a cementem?

Alespoň jednou za život se do menší či větší stavby pustí většina z nás. Máte alespoň základní představu, s jakými materiály přijdete do styku?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Dokonalý prázdninový život na třiceti metrech čtverečních

Dokonalý prázdninový život na třiceti metrech čtverečních

Dům
Jak využít každý centimetr:  Geniální přístavba k řadovce přináší inovativní design a pohodlí pro celou rodinu

Jak využít každý centimetr: Geniální přístavba k řadovce přináší inovativní design a pohodlí pro celou rodinu

Dům
Vila skladatele Karla Svobody navržená známým architektem Josefem Fantou málem lehla popelem

Vila skladatele Karla Svobody navržená známým architektem Josefem Fantou málem lehla popelem

Dům
Zapomenutá řadovka znovu ožila a proměnila se v moderní rodinný dům

Zapomenutá řadovka znovu ožila a proměnila se v moderní rodinný dům