Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Starou zemědělskou usedlost opravovali přes deset let a proměnili ji v útulný penzion a galerii

Info ikona
Starou zemědělskou usedlost opravovali přes deset let a proměnili ji v útulný penzion a galerii

Historie místa zvaného Na Čechách údajně sahá až do doby pobělohorské. Současní majitelé se s odvahou pustili do rekonstrukce zemědělské usedlosti, která trvá až do dnešních dnů. Místo ale už dnes rozhodně stojí za návštěvu!

Terezie Benoni | 20. 05. 2023

Penzion Na Čechách se nachází na břehu řeky Svratky v malebné vísce Lačnov u Poličky, na hranici Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na Vysočině. „Dům je součástí soukromého pozemku spolu s farmou zvířat, zvěř je oddělena od penzionu ohradami a penzion od okolních stavení loukami a řekami, tudíž nabízí mimořádnou míru soukromí a klidu. Řeka zde tvoří i zemskou hranici mezi Čechami a Moravou, odtud i název Na Čechách, místopis, který jsme si přáli zachovat. A prý je tu někde ukryt i kámen Tříkrálový,“ vypráví majitelka Libuše Kučerová. „Ve snaze dopátrat se ke kořenům jsme se v matričních knihách dostali až k době pobělohorské a Martinu Krčmáři. Tehdy se zrodila myšlenka, že zemědělskou usedlost, původně přináležející k borovnické rychtě, zrekonstruujeme do současné podoby. Rekonstrukce byla zásadní a trvala do otevření penzionu deset let a vlastně trvá dodnes.  Protože aktuálně budujeme venkovské wellness spolu s venkovní saunou a odvážlivci se budou moct ochladit přímo v řece Svratce.“

Galerie: Zrekonstruovaná zemědělská usedlost
Mohlo by se vám líbit

S pravým venkovským kouzlem

Dnes he v hlavní budově pět pokojů, stylová restaurace, salonek a venkovní posezení. „V těsné blízkosti je rekonstruovaná budova bývalé stodoly, sloužící jako prostor Galerie. Pořádají se zde výstavy, koncerty, workshopy a nejrůznější přednášky a v poslední době i krásné svatby, vždy s využitím i okolního prostoru v lůně přírody. Zkrátka prostor nabízející nejrůznější možnosti k setkání a debatám u dobrého jídla, vína či kávy,” pochvaluje si Libuše Kučerová, která své ubytování nabízí také na serveru Amazing Places. Jednotlivé pokoje jsou zařízeny citlivě v duchu původního venkovského stavení. Příjemné koupelny lákají k relaxaci ve vaně po dni stráveném procházkami krásnou krajinou. Atmosféru dotváří pasoucí se koně hned za hranicí pozemku a řeka Svratka, která je spolu s kopečky, které ji lemují, dominantou zdejší krajiny.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku