Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Stromový dům nabízí nečekané pohodlí a jedinečný výhled

Info ikona
Moderní stromový domek

Stromový domek vyrostl nedaleko norské Oddy. Odvážný projekt měl za cíl postavit jednoduchou stavbu pouze na jednom stromě.

Terezie Benoni | 1. 05. 2022

Cílem této stavby bylo ztělesnit to, co znamená přebývat v přírodě a vytvořit jedinečný zážitek z lezení na stromech a jejich zkoumání. Tento malý projekt, který byl realizovaný nedaleko norské Oddy, měl hned několik úskalí. „Nejnáročnější částí byla premisa, kterou jsme si stanovili. Chtěli jsme, aby jednoduchou kabinu podporoval pouze jeden úzký strom, aniž bychom použili další stromy nebo sloupy. Navíc jsme chtěli, aby tato místnost rostla kolem živého stromu a současně splňovala náročná moderní kritéria,“ vysvětlují architekti Reinhard Kropf, Dag Strass, Simon Bauman.

Galerie: Moderní stromový domek
Mohlo by se vám líbit

Pevná páteř stromu

Kabina je postavená na ocelové trubce a je umístěná ve výšce šest metrů.  Ta byla rozříznutá na poloviny a poté znovu spojená kolem stromu pomocí 4 šroubů. To se stalo pevnou „páteří“, na které bylo možné postavit zbytek kabiny. Pomocí mostu a dvou ocelových drátů je strom zafixovaný vodorovně a zatížení je tak rovnoměrné. Prostor patnáctimetrového domku tvoří překližková žebra. Na vnější straně má kabina ochranný plášť ze šindelů z borovicového dřeva, které časem získají přirozenou patinu okolního lesa. Místnost je z vnitřní strany pokryta panely z olše, která dodává interiéru útulnou atmosféru.

Zdroj informací: Reinhard Kropf, Dag Strass, Simon Bauman, archdaily.com

Mohlo by se vám líbit