Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Zvolili sice klasický tvar rodinného domu, v lecčems je ale stavba na předměstí Moravského Krumlova provokativní

Info ikona
Zvolili sice klasický tvar rodinného domu, v lecčems je ale stavba na předměstí Moravského Krumlova provokativní

Novostavba vyplňuje díru po původním domu, který nebyl několik let obýván. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otvírá prostřednictvím velké prosklené plochy.

Terezie Benoni | 12. 12. 2023

Rodinný dům Polánka z pera architekta Radka Pasterného ze studia CL3 najdeme v klasické řadové zástavbě na malé vesnici, předměstí Moravského Krumlova. „Pro stavbu jsme zvolili striktní respektující tvarový archetyp domu, jenž tu stával již před našim zásahem. Ovšem výraz domu dostává v našem návrhu radikální a přísné tvary.  Volba materiálů a barev, je provokativně řešena v kontrastním provedení. Na fasádě se nachází černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina,“ vysvětluje autor projektu architekt Radek Pasterný. Černá barva nebyla vybrána náhodně. Je v ní skryta symbolika „díry“. Novostavba totiž vyplňuje díru po původním domu, který nebyl několik let obýván. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otvírá prostřednictvím velké prosklené plochy. Na hranici exteriéru a interiéru architekt zvolil dřevěné obložení z modřínových palubek.

Galerie: Rodinný dům Polánka
Mohlo by se vám líbit

Odhalená konstrukce jako určující prvek

Interiér je barevně a materiálově postaven na materiálové textuře a odhalení základní konstrukce objektu. Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a bílá výmalba na stěnách. Na tuto barevnost navazuje i práce s vestavěným nábytkem, kde opět převládá bílá barva doplněná o výrazné dubové masivní prvky. Dispozičně stavba opět reaguje na tradiční principy zdejší zástavby. Provozně je dělena na dva základní celky – průjezdnou garáž s půdou a na část určenou k bydlení.  „Dům je založen na betonových základech a desce, vyzděn z vápenopískových cihel, stropní konstrukce tvořena pomocí železobetonu. Krov je řešen pomocí dřevěných „I“ vazníků. Vnější plášť a krov domu jsou dostatečně zatepleny tak, aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňovaly požadavky pro pasivní dům. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které dokáže nejen v zimě topit, ale v létě pasivně dům chladí. Dále v objektu funguje řízená rekuperace vzduchu,“ uzavírá autor projektu.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku