Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jak na útulný domov: Vykouzlíte ho třeba s chlupatým kobercem

Info ikona
Pohovka v obýváku

Splňte si sen o útulném bydlení. Stačí pár změn a z nevýrazné místnosti vytvoříte oázu klidu a pohody, kde rádi trávíte čas. Jednoduchými tipy zútulníte obývací pokoj, ložnici, koupelnu i chodbu nebo vstupní halu. Poradíme vám, jak na útulný domov, jaké doplňky zvolit a proč si absolutně zamilujete chlupatý koberec.

Promotion | 17. 03. 2023

Oživte ložnici nebo obývák chlupatým kobercem

Jestli si při pohledu na svou ložnici nebo obývací pokoj říkáte, že mu neustále něco chybí, zkuste si pořídit kusový koberec. Možná se kobercům vyhýbáte, protože máte domácí mazlíčky a děsí vás složitá péče o něj. Kusový koberec ale žádnou speciální péči nevyžaduje, stačí ho pravidelně vysávat nebo občas vyklepat 

Vhodně umístěný koberec například pod konferenční stolek nebo před postel v ložnici úplně změní interiér. Dodá mu příjemnou a útulnou atmosféru. Vytvoří uklidňující prostředí, kde se rádi na chvíli zastavíte a zrelaxujete 

Koberec navíc dokáže snižovat hluk vmístnosti. Tlumí nejen zvuky, co se odráží od stěn, ale snižuje také kročejový hluk. Příjemně tedy „vyplní“ místnost a dodá ji právě tu útulnou domáckou atmosféru, kterou hledáte. 

Měkkým kobercem s vysokým vlasem si navíc vytvoříte příjemný prostor, kam se můžete klidně uchýlit s šálkem čaje a knížkou.

Květiny osvěží prostor: nebojte se jich ani v koupelně

Pořízením další pokojovky rozhodně chybu neuděláte. Ale napadlo vás někdy přidat rostliny také do koupelny? Možná vás děsí vlhko a málo světla v koupelně. Ale naštěstí narazíte na květiny, kterým se přesně v takovém prostředí daří nejlépe.  

Pokud bydlíte v bytě a nejste přímo obklopeni zelení, pak vám pár šikovně vybraných pokojových rostlin může velmi snadno zkvalitnit život. A nebojte se, že by vám rostliny doma trpěly. Stačí si šikovně vybrat ty méně náročné a náchylné.  

Jaké pokojové květiny se hodí do koupelny

  • Tchynin jazyk – na prvním místě v bezúdržbových květinách, které se hodí prakticky kamkoli je určitě tenura neboli tchynin jazyk. Typická svými dlouhými dužnatými listy vydrží i tomu, komu běžně umírá i kaktus. Nepotřebuje tolik slunce, nevadí ji stinné kouty, takže i v tmavé koupelně bez oken přežije. A když ji zapomenete týden zalít, rozhodně se ji nic nestane.  

  • Ledviník – ideální rostlinka do závěsné nádoby. Libuje si i ve stinných a vlhkých koutech, takže ideální do koupelny. Příliš světla a sucha mu naopak škodí. Patří mezi kapradiny, má krásně sytě zelené listy a oživí nejen světlou koupelnu. 

  • Břečťan – další rostlina, která si libuje ve vlhku. V koupelně s okny si zachová světlé žíhané listy. Při nedostatku světla tmavne. Výhodou je, že velmi rychle roste, hodí se i do závěsných květináčů a nevadí mu ani chladnější koupelna.  

Koupelnu oživíte nejen vhodně vybranými pokojovkami. Obrovský rozdíl v dojmu z celé koupelny dokážou vytvořit i koupelnové předložky. Měkká a příjemná předložka zútulní koupelnu, a navíc udrží vaše nohy v teple při ranní hygieně nebo večerním odličování.  

Práznou chodbu zútulní běhoun: nebojte se ani výrazných vzorů

Zútulnění si zaslouží každá část domu. Občas se zapomíná právě na chodby a vstupní haly, které vnímáme jako přechodové místnosti, kde netrávíme příliš času. Zároveň je chodba tím prvním, co na nás v domě nebo bytě udělá dojem.  

Na stěny v chodbě pověsíte fotky z dovolené nebo obrazy. Ale co na zem? Domáckou atmosféru hned při vstupu do domu vykouzlí šikovně vybraný běhoun. Nebojte se experimentovat s vyšší délkou vlasu, výrazným vzorem nebo materiálem. Seženete luxusní běhouny i levnější kousky. 

Běhouny patří nejen k čistě estetickým prvkům, které zpříjemní prostor. Plní i praktické funkce. Dokážou chránit podlahu před poškozením. Opticky oddělí části interiéru a dopřejí vám měkčí a hřejivý došlap. Zároveň nabízí protiskluzový podklad. Díky tomu se nemusíte bát uklouznutí, třeba když po něm jdete ve tmě. Neuklouzne to na nich ani dětem nebo domácím mazlíčkům.