Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Jste připraveni se naplno oddat kouzlu designu? Další ročník Designbloku je tady.

Info ikona
Designblok

Již 4. října ožívá Praha Designblokem, předním festivalem designu a módy ve střední a východní Evropě. Připravte se na setkání s nadějnými talentovanými návrháři a s již etablovanými osobnostmi designového světa.

Promotion | 5. 10. 2023

Během 4. až 8. října 2023 se tři klíčová místa v Praze – Veletržní palác Národní Galerie Praha, Uměleckoprůmyslové muzeum a Pražský hrad – stanou epicentry kreativity. Letošní ročník Designbloku je inspirován tématem „CESTA“. Na programu nebude chybět prezentace zahraničních návrhářů, atraktivní módní přehlídky, udržitelné projekty nebo i tematické výstavy prezentující špičku evropského designu. Pro všechny, kdo si přejí hlubší zážitek, budou připraveny kreativní workshopy a edukační přednášky. Až do 4. října lze pořídit vstupenky za speciální předprodejní cenu.

Info ikona
designblok

Hvězdy domácí i zahraniční

V interiérech Veletržního paláce Národní galerie Praha se máte na co těšit. V části Superstudio najdete prezentaci produktů různých firem a značek, zatímco Openstudio bude doménou designérů, studentů a samostatných tvůrců. Expozice si vychutnáte ve Velké dvoraně, mezaninu a v několika dalších prostorech, včetně těch venkovních.

Renomované značky jako Brokis, Festka a Robot budou společně prezentovat se sklářskými giganty Moser a Rückl, kteří se tentokrát objeví pod vedením nových art directorů – Jana Plecháče a Kateřiny Handlové. Výtvory z domácích řad budou doplněny o kousky od světově uznávaných zahraničních značek, např. Vitra nebo Hülsta.

V partnerství s týdeníkem Respekt vznikne ve Velké dvoraně Respekt Stage. Půjde o místo určené přednáškám a diskuzím. V Malé dvoraně bude zároveň i centrální dění festivalu – Designeria s kavárnou a zónou pro odpočinek. Sobota, 7. října potěší všechny módní nadšence šestnáctkou módních show talentovaných designérů z Evropy, kteří postoupili do finále Designblok Diploma Selection.

Designblok opět nabídne interaktivní zážitek, hlubší vhled do designu a možnost zapojit se do zábavných aktivit souvisejících s designem. Na sobotních workshopech Bohemia Perfection si budou moci návštěvníci vytvořit vlastní dekorované tenisky a textil. Pro nejmenší je připraven program v neděli 8. října – kreativní dílny s názvem Designéři dětem, zaměřené na vztah mezi člověkem a přírodou.

Info ikona
Designblok

Centrum pro nastupující talenty

Uměleckoprůmyslové muzeum nabídne jedinečnou platformu pro prezentaci mladým talentům. V prvním patře na vás počká výstava vytvořená ve spolupráci s magazínem Forbes pod názvem "Rodinné stříbro". Expozice vystavuje díla značek jako M&T manufacture 1997, Modernista a Dílna Šesták, spolu s dalšími význačnými českými firmami.

Návštěvníci mohou očekávat široký výběr produktů, od elitního nábytku a dekorací až po kosmetiku, textil a inovativní karbonová zavazadla. Jedním z vrcholů je samostatná expozice věnovaná hostující designérce Ineke Hans, prominentní osobnosti nizozemského designu. Tato výstava se zaměřuje na její značku Circuform a na inovativní projekt REX, který představuje první zálohovanou židli z Nizozemska.

V rámci festivalu proběhne finále již devátého ročníku mezinárodní soutěže diplomových prací produktového a módního designu Designbok Diploma Selection.

Současný pohled na sklo a porcelán

Pokud na sebe rádi necháváte působit krásu v mnoha podobách, zavítejte na Pražský Hrad a objevte nové perspektivy českého skla a porcelánu. Designblok Cosmos se pyšní tím, že jde o nejrozsáhlejší putovní výstavu za celou pětadvacetiletou existenci festivalu. Mimořádná expozice Designblok Cosmos vznikla díky klíčové podpoře Nadace PPF.

Pro tento projekt byla vytvořena specifická sklářská a porcelánová díla, která prezentují takoví designéři jako Jakub Berdych Karpelis, DECHEM nebo Lucie Koldová. Po úspěšné expozici na Pražském hradu se výstava přesune na Milano Design Week v dubnu 2024, což je jen dalším ukazatelem, že český design má i mezinárodní význam. 

Info ikona
Designblok

Festivalový pas: vstup do světa designu

Kromě tří hlavních lokací pozve Designblok návštěvníky také na dalších 20 míst po Praze – do showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání festivalu. Zapojené jsou obchody značek Konsepti, Lasvit, Janja Prokić, Ton, Eliška Lhotská Jewellery, galerie Kvalitář a další. 

Ve spolupráci s Národní galerií Praha je pro návštěvníky připraven kombinovaný festivalový pas, který opravňuje kromě expozic Designbloku navštívit také výstavy a stálé sbírky Národní galerie Praha ve Veletržním paláci.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze zároveň nabídne návštěvníkům Designbloku možnost zakoupit zvýhodněné vstupné na výstavu ART, LIFE. Umění pro život. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire v areálu Pražského hradu bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023 s festivalovým pasem či po zakoupení samostatné vstupenky. 

Měření