Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Minimalistický rodinný dům ve Vietnamu dokáže čelit i vysokým teplotám

Info ikona
Rodinný dům ve Vietnamu

V posledních letech je ve Vietnamu veliký problém s rozsáhlými developerskými projekty, které nikdo nereguloval. Dnes navštívíme dům, jehož majitelé se rozhodli být odpovědní ke svému okolí, a navíc navazuje na zdejší rybářskou tradici.

Terezie Benoni | 12. 07. 2021

Krize bydlení se týká všech vyspělých států světa a nevyhnula se ani Vietnamu. Oblast Nha Trang patří mezi tradičně rybářské. Město se může pochlubit bílými písečnými plážemi a čistou vodou. Bohužel atraktivita oblasti vyvolala touhu po bydlení právě zde a to dalo na frak zdejšímu tradičnímu rybářskému řemeslu. Kvůli masivní urbanizaci přišli rybáři o místo, kde svou živnost vykonávat. Architekti ze studia A + Architects navrhli rodinný dům nazvaný Hon Xen House, který snaží být odpovědný ke svému okolí a respektovat místní tradice. „Nejprve jsme navrhli malý dům, který optimalizoval základní funkce tak, aby byl ponechán prostor pro přední a zadní dvorek, kde členové rodiny provozují své tradiční řemeslo, a navíc zde mají děti dostatek místa na hraní,“ popisují autoři projektu. „Poté jsme navrhli fasádu s flexibilní strukturou, která má zabránit ostrému slunečnímu záření a obyvatelé domu navíc mohou měnit úhel fasády a přizpůsobovat ho podle nutnosti. Flexibilní fasáda se skládá z dvanácti modulů s ocelovými rámy a dřevěnými žaluziemi. Díky tomu je interiér domu stále příjemně chladný.“

Galerie: Rodinný dům ve Vietnamu
Mohlo by se vám líbit

Laciný díky recyklaci

Určujícím faktorem při volbě materiálů i celkovém vzhledu domu, byl omezený rozpočet. Dům nakonec v přepočtu vyšel na přibližně 800 tisíc korun. Architektům se podařilo výrazně ušetřit díky použití recyklovaných materiálů. „Kromě toho jsme ze starého domu shromáždili dřevěné panely, abychom z nich vytvořili nábytek, jako je kuchyň, pohovka, stůl a schodiště. Recyklovaný materiál nejenže snížil náklady během dokončovacích prací, ale přinesl do interiéru nenahraditelné vzpomínky na původní dům. Hon Xen House pro nás není jen domem, ale především příběhem o životním stylu, který může být skromný a také o životním prostředí, které potřebuje, abychom o něm přemýšleli, chránili ho a přinášeli nová inovativní řešení. Tímto projektem bychom rádi inspirovali i další mladé architekty,“ uzavírají autoři projektu.

Mohlo by se vám líbit