Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Nevzhlednou rekreační chatu z 50. let přestavěli k trvalému bydlení a její podoba vám vyrazí dech

Info ikona
Jiří Ernest

Zadáním pro architekty bylo vytvořit pohodlné bydlení pro manželský pár s minimálním zásahem do okolní přírody, zachování stávajících dispozic, podlah a dveří a to všechno na zalesněném pozemku v úzkém kontaktu s okolní přírodou.

Terezie Benoni | 7. 03. 2023

Původních cca 50 m² bylo rozšířeno o 20 m² čtverečních, kde byla vybudována šatna, část pracovny a nová koupelna. Ložnice, pracovna a koupelna nabízejí výhled do lesa. Vytvořit nová okna v původní chatičce bylo složitější, neboť materiál stěn tvoří komůrkové zdivo,“ vysvětlují autoři projektu architekti Zdeněk Duroň a Radka Duroňová. „Do poměrně tmavé místnosti bývalé kuchyně byly zavedeny světlovody. I hlavní vstupní dveře jsou celoprosklené, aby umožnily průhledy do zahrady. Původní interiérové dveře byly zrestaurovány a doplněny klikami z bílé mosazi vyrobenými na zakázku. Tam, kde nebylo možné zachovat stávající podlahy, byla použita dubová prkna nebo dlažba. Dubová prkna tvoří i obklad stěn v pracovně. Do koupelny se prochází technickou místností/prádelnou, kde byla dříve malá koupelna. V nové koupelně je na stěnách stěrka Pandomo. Kuchyň a nábytkové prvky na míru byly doplněny skandinávským designovým nábytkem a zrestaurovaným křeslem ze 60. let. V hlavní obytné místnosti jsou norská akumulační kamna z betonu.“

Galerie: Rekonstrukce staré chatky
Mohlo by se vám líbit

Světlý a minimalistický interiér

Celý prostor je laděn v odstínech bílé a šedé. Celkově byl interiér ve stavebním detailu pojat přísně minimalisticky, příkladem je absence soklů u dlažeb, parapetních desek u oken, obkladu stěny kuchyňské linky, závěsů, záclon apod. V tomto minimalistickém duchu byla vybrána i svítidla, v podstatě v celém objektu jsou použity 3 druhy svítidel a tím dostává interiér kompaktní a minimalistický charakter.  Součástí rekonstrukce a dostavby chaty je i rekonstrukce samostatné stavby původní dílny, která byla přestavěna na společenskou místnost a pracovnu. Základní výtvarný prvek této rekonstrukce je původní ocelová repasovaná konstrukce. Podlaha je zde z modřínu, lakované skříňka a jídelní stůl byly vyrobeny na míru. Strop je mezi vazníky obložen modřínem natřeným bílým mořidlem v severském stylu. Topí se v norských litinových kamnech na dřevo. Industriální osvětlení pochází z 30.let. Celkově se podařilo vytvořit velmi pohodlný a funkční prostor o rozměrech bytu, s dostatkem úložných prostor a krásnými výhledy do okolního lesa a zahrady. Přestavěná bývalá dílna navíc umožňuje oddělit společenský život od soukromého prostoru majitelů v bývalé chatičce.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Autoři projektu: ing.arch. Zdeněk Duroň a Radka Duroňová, www.nordiczen.cz

 

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku