Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Inspirace

Nevzhlednou rekreační chatu z 50. let přestavěli k trvalému bydlení a její podoba vám vyrazí dech

Zadáním pro architekty bylo vytvořit pohodlné bydlení pro manželský pár s minimálním zásahem do okolní přírody, zachování stávajících dispozic, podlah a dveří a to všechno na zalesněném pozemku v úzkém kontaktu s okolní přírodou.

Terezie Benoni | 7. 03. 2023

Původních cca 50 m² bylo rozšířeno o 20 m² čtverečních, kde byla vybudována šatna, část pracovny a nová koupelna. Ložnice, pracovna a koupelna nabízejí výhled do lesa. Vytvořit nová okna v původní chatičce bylo složitější, neboť materiál stěn tvoří komůrkové zdivo,“ vysvětlují autoři projektu architekti Zdeněk Duroň a Radka Duroňová. „Do poměrně tmavé místnosti bývalé kuchyně byly zavedeny světlovody. I hlavní vstupní dveře jsou celoprosklené, aby umožnily průhledy do zahrady. Původní interiérové dveře byly zrestaurovány a doplněny klikami z bílé mosazi vyrobenými na zakázku. Tam, kde nebylo možné zachovat stávající podlahy, byla použita dubová prkna nebo dlažba. Dubová prkna tvoří i obklad stěn v pracovně. Do koupelny se prochází technickou místností/prádelnou, kde byla dříve malá koupelna. V nové koupelně je na stěnách stěrka Pandomo. Kuchyň a nábytkové prvky na míru byly doplněny skandinávským designovým nábytkem a zrestaurovaným křeslem ze 60. let. V hlavní obytné místnosti jsou norská akumulační kamna z betonu.“

Galerie: Rekonstrukce staré chatky
Mohlo by se vám líbit

Místo staré chaty postavili nízkonákladový pasivní dům z obnovitelných materiálů

Příběh domu se začal psát dříve, než svět ohromila pandemie a Evropu začala tížit energetická krize. Byl to šestý smysl majitelů, který motivoval rodinu, aby si pořídila nízkonákladový dům obklopený krásnou zahradou? Nikoli, bylo to přirozený odpovědný přístup k životu a respekt k přírodě, kterou je třeba chránit. Principy použité při stavbě budou aktuální i poté, až překleneme aktuální tíživé problémy a všichni si připustíme klimatickou hrozbu, která klepe na dveře.
marianne.cz

Světlý a minimalistický interiér

Celý prostor je laděn v odstínech bílé a šedé. Celkově byl interiér ve stavebním detailu pojat přísně minimalisticky, příkladem je absence soklů u dlažeb, parapetních desek u oken, obkladu stěny kuchyňské linky, závěsů, záclon apod. V tomto minimalistickém duchu byla vybrána i svítidla, v podstatě v celém objektu jsou použity 3 druhy svítidel a tím dostává interiér kompaktní a minimalistický charakter.  Součástí rekonstrukce a dostavby chaty je i rekonstrukce samostatné stavby původní dílny, která byla přestavěna na společenskou místnost a pracovnu. Základní výtvarný prvek této rekonstrukce je původní ocelová repasovaná konstrukce. Podlaha je zde z modřínu, lakované skříňka a jídelní stůl byly vyrobeny na míru. Strop je mezi vazníky obložen modřínem natřeným bílým mořidlem v severském stylu. Topí se v norských litinových kamnech na dřevo. Industriální osvětlení pochází z 30.let. Celkově se podařilo vytvořit velmi pohodlný a funkční prostor o rozměrech bytu, s dostatkem úložných prostor a krásnými výhledy do okolního lesa a zahrady. Přestavěná bývalá dílna navíc umožňuje oddělit společenský život od soukromého prostoru majitelů v bývalé chatičce.

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

Autoři projektu: ing.arch. Zdeněk Duroň a Radka Duroňová, www.nordiczen.cz

 

Mohlo by se vám líbit

Historickou zlatokopeckou chatrč převlékli do moderního kabátku

Zážitek cestování pro novodobé cestovatele, kteří touží po dokonalém propojení s přírodou, ale neobejdou se bez některých moderních výdobytků. Tato kritéria jsou výzvou pro architektonická studia, která se snaží tato přání vyplnit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
 Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Tajemství dokonalé rekonstrukce historického bytu v Bubenči: Interiér je nejen krásný ale také maximálně funkční

Dům
Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Zrcadlový dům: Stavba, která se stala součástí lesa

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život