Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Dům

Vedle velkého rodinného domu postavili menší obytný ateliér

Info ikona
Vedle velkého rodinného domu postavili menší obytný ateliér

Dominantním materiálem této moderní dřevostavby jsou masivní smrkové dřevěné panely. Nejenže je z nich nosná konstrukce domu, ale především celý interiér, včetně nábytku a vestavěných prvků.

Terezie Benoni | 4. 11. 2021

Atelier Klánovice vyrostl na pozemku, kde již stál rodinný dům, pod taktovkou architektů ze studia Prodesi/Domesi. Majitelé si přáli na pozemku vybudovat menší stavbu, která bude sloužit jako obytný ateliér, bude se nacházet v blízkosti domu, ale dostatečně daleko od ruchu hlavní budovy. „Při úvahách o konceptu ateliéru nás ovlivnila krásná parcela se vzrostlými borovicemi, které utvářejí lesní charakter celého pozemku. Ve shodě s investorem jsme se snažili o maximální zachování stávajících stromů. S respektem k přírodě jsme ateliér nenásilně umístili na pozemek. Dokonce tak dokonale, že jsme jednu ze vzrostlých borovic nechali záměrně prorůstat terasou,“ říká architekt Pavel Horák. Užitná plocha domu je nakonec necelých 80 metrů čtverečních, které  rozvíjí velká terasa o ploše 25 metrů čtverečních.

 

Galerie: Obytný ateliér v Klánovicích
Mohlo by se vám líbit

Les jako hlavní inspirace


„Od počátku jsme k návrhu ateliéru přistupovali velice citlivě s důrazem na design a jednotlivé detaily. Tomu odpovídá jak řešení hmoty objektu, dřevěných fasád, oken s bezrámovým zasklením, tak realizace celého interiéru na míru. Většina interiérových prvků je vyrobena ze stejného materiálu, ze kterého je postavena nosná konstrukce domu – smrkové masivní dřevěné panely. Nosné stěny se tak krásně prolínají s vestavěnými prvky nábytku a tvoří jeden celek. Všechny kusy nábytku, stejně jako stěny v interiéru, jsou opatřeny běleným nátěrem a v jemných tónech se volilo i zařízení solitérním nábytkem a doplňky,“ vysvětlují autoři projektu. Konstrukce stavby je z masivních dřevěných CLT panelů. Střecha je pokryta matným, lakovaným, ocelovým plechem. Nerovnoměrný profil střechy odpovídá místním podmínkám, a reaguje na okolní situaci.

Mohlo by se vám líbit