Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Děti pro své rodiče navrhly venkovský dům, který pro ně bude maximálně pohodlný

Info ikona
Děti pro své rodiče navrhly venkovský dům, který pro ně bude pohodlný, zároveň ale i pohodlný

Stavbu domu na středním Slovensku iniciovaly děti pro své rodiče, kteří dobře znají místní krajinu. Dům je starý i nový současně. Starý v respektování ověřených principů a zkušeností v bydlení ve známé krajině. Nový v respektování požadavků na moderní bydlení a pohodlí. Samotný interiér domu je jednoduchý, založený na kombinaci dřeva a surových materiálů, podtržený tóny bílé a šedé barvy.

Terezie Benoni | 16. 01. 2023

Architekt Norbert Šmondrk dostal plnou důvěru a "volnou ruky".  Z dlouhých debat s dětmi, které se rozhodly postavit dům pro své rodiče, vznikl celek, který je zhmotněním jedné z možných podob, jak by mohl vypadat dům splňující dnešní požadavky na harmonické bydlení v otevřeném středoslovenském kraji. Dům je ve své podstatě jednoduchý. Na první pohled obyčejná pravoúhlá "krabice" osazena ve staré zahradě. Stěny jsou zděné z keramických tvárnic, stropy z části dřevěné, z části monolitické betonové. Subtilní ocelové sloupy doplňují konstrukci tam, kde to je potřeba. Dominujícím prvkem je dřevěný obklad uzavírající sendvičovou konstrukci obvodového pláště. Severní strana je masivní, plná a uzavřená. Opačná (zejména jihozápadní) strana je naopak transparentní, otevřená, s výhledem na okolní krajinu. Rozsáhlá terasa, vinoucí se po celé délce domu, zastřešená velkorysým vysunutým stropem, vytváří další komfortní obytný venkovní prostor, který je využitelný v teplejších obdobích roku i za deštivého počasí.

Galerie: Dům pro rodiče

Krása v jednoduchosti

Prostorové uspořádání a dispoziční řešení je geometricky velmi střídmé. V jednoduchém obdélníku přízemí se jednak nacházejí potřebné technické prostory a garáž pro dvě auta. Ve střední části je obytná denní část s kuchyní. Dispozici uzavírá klidná noční zóna se šatnou a toaletou. Část půdorysu je podsklepená. Prostory, jejich povrchy, použité objekty a prvky jsou navrženy tak, že vzájemně vytvářejí konzistentní "obytnou krajinu".  Projekt tvoří velmi dobrý univerzální základ, který vydrží dlouhodobě bez změny a je jen na jeho obyvatelích, jak se ho rozhodnou doplnit.

Autor: Norbert Šmondrk, KFA NORBERT ŠMONDRK, www.kfa.ska

Soutěž Interiér roku

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty a interiérovými designéry. S nejzajímavějšími účastníky vás postupně seznamujeme na našich stránkách. Mediálním partnerem soutěže je Marianne bydlení. Autoři interiérů realizovaných v roce 2022 se mohou do osmého ročníku soutěže hlásit už nyní, a to až do 28. února 2023. Vítězné interiéry budou oceněni 16. května 2023 v pražském Centru současného umění DOX.

 

Zdroj článku