Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Jak může vypadat vinařství hodné architektury 3. tisíciletí? Český architekt vytvořil fascinující dílo

Vinařství Gurdau bylo založeno v roce 2012 na „zelené louce“ a ještě téhož roku byly vysázeny první vinice na svazích nad obcí Kurdějov. O výstavbě vinařského domu se začalo uvažovat o čtyři roky později. V loňském roce vyrostl fascinující objekt, který rozhodně stojí za pozornost.

Terezie Benoni | 6. 09. 2023

Vinařství bylo navrženo umístění vinařství do centra vinic, což je logisticky i provozně nejefektivnější řešení. „Toto řešení však znamenalo umístění stavby do volné krajiny, což je u nás poměrně nový fenomén. Umístění stavby ve volné krajině klade mimořádné nároky na architektonické a krajinářské začlenění stavby do prostředí,“ popisuje architekt Aleš Fiala. V tomto případě mírná křivka - vlna v krajině - reaguje na okolí. Velká péče byla věnována umístění stavby v terénu a jejímu napojení na kulturní a přírodní zeleň. Střecha samotného oblouku je navržena jako extenzivní zelená střecha. Okolí objektu bylo doplněno 150 novými keři a vzrostlými stromy. Tato zeleň často prorůstá „proraženou“ střechou, jejíž celková síla a přínos pro krajinu i dům se ukáže až s přibývajícími léty.

Galerie: Vinařství Gurdau
Mohlo by se vám líbit

Jak by podle umělé inteligence vypadaly domovy Vinnetoua, Old Shatterhanda, Jamese Bonda, nebo děsivého Voldemorta?

Známe jejich příběhy, ale víme, kde usínají nebo pracují? Pokusili jsme se s pomocí umělé inteligenci zjistit, jak bydlí popkulturní postavy z našich oblíbených filmů a knih. Pojďme na to!
marianne.cz

Víno v podzemí, apartmány v patře

Dvoupodlažní objekt je železobetonový s podzemní částí určenou pro výrobu vína, ležení a archivaci vína a částí přízemí pro prodej, degustace a posezení. K dispozici jsou také 2 apartmány pro příležitostné přenocování. Použité materiály jsou pohledový beton, sklo, kov, dub a akátové dřevo, vše prvotřídní řemeslné zpracování s důrazem na detail. Zvláštní pozornost byla věnována komunikaci se zákazníkem – konzumentem vína, vytvářením prostředí, které je vždy přívětivé, přátelské, originální a vybízí k relaxaci a rozjímání nad sklenkou vína na terasách s pohádkovým výhledem do okolí. obzory v okolí Kurdějova. „Zvláštní pozornost byla věnována kontextu komunikace se zákazníkem – konzumentem vína, vytváření prostředí, které je vždy přívětivé, přátelské, opravdové a vybízí k odpočinku a rozjímání nad sklenkou vína na terasách s báječným výhledem kolem Kurdějova. Byli bychom rádi, kdyby významně přispěla k rychle rostoucí a zvyšující se kultuře vína a vinařské turistiky v České republice,“ uzavírá architekt.

Kurdějov, Česká republika
Architekti: Aleš Fiala
Plocha: 1260 m²
Rok: 2022
Výrobci: BANG & OLUFSEN, BETON-Těšovice, Dedon, DŘEVO-SPEKTRUM, Georg Bechter Licht, Habitat, Living Divani, Occhio, Schüco, TON a.s., Vispring Beds, ohýbané sklo
Hlavní architekt: Aleš Fiala
Environment Technology Consultant: Projekce TZB Prokeš

 

Mohlo by se vám líbit

Mělník, Kutná Hora, Karlštejn aneb za skvělým vínem do středních Čech

Víno z Čech možná není tolik známé a vyhledávané jako to moravské, má ale svou tradici, která sahá hluboko do historie. A pokud se třeba zdá někomu cesta na Moravu daleko, tak je to skvělá příležitost kam vyrazit. Vždyť jen ve středních Čechách se nachází mnoho zajímavých míst, kde se dá nejenom ochutnat dobré víno, ale také poznat české vinaře, něco se o nich dozvědět a navíc si udělat výlet s krásnou krajinou a památkami. Kam tedy vyrazit za dobrým vínem ve středních Čechách?
marianne.cz

Zdroj informací: archdaily.com

Zdroj článku

Související články

Cestování
Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Oblíbená vinařská turistika: Kam se vydat za nezapomenutelnou chutí moravských a českých vín

Dům
Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Minidomek v Jižních Čechách slouží pro útěk před ruchem města

Zábava
Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Kvíz: Herečka Tatiana Dyková slaví narozeniny. Zjistěte, jak dobře znáte její filmové role

Tradice
Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití

Naši předci se snažili bouřky zahnat. Měli způsob i proti krupobití