Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Lidé a místa

Pro návštěvy si postavili jedinečnou chatku z místních zdrojů

Info ikona
Pro návštěvy si postavili jedinečnou chatku z místních zdrojů

Majitelé si nechali architekty navrhnout projekt tak, aby zvládli chatku postavit sami s pomocí přátel a za použití do nejdostupnějších materiálů. Stavba tak musela být co nejjednodušší a nejpraktičtější.

Terezie Benoni | 11. 03. 2023

The Climber's Cabin je nový projekt, který nedávno dokončili oceňovaní architekti z AR Design Studio z Winchesteru. Nachází se mezi okrajem listnatého lesa a potokem a má za cíl posloužit jako chatka pro návštěvy a také ubytování pro děti majitelů, až povyrostou a budou za rodiči jezdit na víkendy. Zadání pro AR Design Studio znělo vytvořit kompaktní prostor, který poslouží jako multifunkční chatka a majitelé ji zvládnou postavit svépomocí. „Vzhledem k tomu, že klient měl se stavbou málo zkušeností, bylo součástí zadání navrhnout chatku tak, aby ji bylo možné postavit co nejjednodušším způsobem s maximálním využitím udržitelných materiálů z místních zdrojů, které by umožnily, aby většinu práce zvládla rodina s pomocí přátel,“ popisují autoři projektu. Chatka o rozloze pouhých 25 metrů čtverečních je uzpůsobena tak, aby se zde pohodlně vyspali čtyři lidé.

Galerie: Chatka obložená cedrem

Problém řeší mezipatro

S prostorem se během návrhů různě manipulovalo, aby byla maximalizovaná podlahová plocha. Nakonec vzniklo mezipatro na spaní. Kolem boční strany chaty se vine velká terasa, kterou lze využívat v teplejších měsících. Obytný prostor v přední části využívá velkého okna, zatímco v zadní části jsou dvě dětská lůžka s manželskou postelí v mezipatře. Menší okna umožňují rámovaný výhled na les. Dětská lůžka mají přímý přístup na terasu, která spojuje jejich osobní prostor se zahradou. Povrchovou úpravu interiéru tvoří upcyklovaná lešenářská prkna, zatímco exteriér je obložen cedrovými šindeli. Mezi nimi je silná vrstva izolace, která zajišťuje, že je zde celoročně teplo a minimalizují se nároky na vytápění.

Zdroj informací: AR Design Studio, archdaily.com

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku