Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Kdy je lepší ventilátor a kdy klimatizace?

Info ikona
Kdy je lepší ventilátor a kdy klimatizace?

Klimatizace nebo větrání - na co se vyplatí sázet? Ventilace zaručuje přístup čerstvého vzduchu do interiéru. Klimatizace, na rozdíl od ventilace, nenahrazuje vzduch v dané místnosti, pouze zlepšuje jeho parametry, což se mimo jiné promítá do pro teplotní pohodlí. Může tedy jedno řešení nahradit druhé?

Promotion | 26. 06. 2021

Klimatizace a ventilace - je to stejné?

Rozdíly mezi klimatizací a ventilací jsou velké, proto byste si neměli navzájem zaměňovat tato řešení. Zabýváme se větráním všude, kde proudí vzduch kvůli přítomnosti oken nebo ventilačních kanálů. Úlohou ventilace je odstranit použitý vzduch z budovy a nahradit jej čerstvým vzduchem. V případě tradičního větrání nemáme žádný vliv na parametry ani kvalitu ovzduší a tuto situaci lze změnit, pouze pokud je nainstalován rekuperační systém.   Ventilátor umí snížit teplotu vzduchu a zároveň vzduch v místnosti vymění.

Pokud jde o klimatizaci, situace je jiná.  Klimatizace do bytu nebo rodinného domu umožňuje udržovat tepelnou pohodu s dostatečnou vlhkostí, což je užitečné zejména v horkých letních měsících a v podzimních a jarních obdobích, kdy lze klimatizaci použít jako alternativní zdroj teplo.

Info ikona
Kdy je lepší ventilátor a kdy klimatizace?

Ventilátory 

Ventilační systém je navržen tak, ochladil vzduch v místnosti na nižší hodnoty. Větrání v bytě nebo domě může být přirozené. V důsledku teplotního rozdílu a hustoty vzduchu uvnitř i vně budovy a díky působení větru vstupuje čistý vzduch zvenčí netěsnostmi v oknech a dveřích a přívody vzduchu. Variantou, jak zchladit a částečně vyměnit vzduch je použít ventilátory. Na trhu jich najdete široké spektrum od pevně spojených s lustrem až po malé ventilátory do kanceláří

Info ikona
Kdy je lepší ventilátor a kdy klimatizace?

Klimatizace

Domácí přenosná klimatizace zlevňuje a moderní klimatizační zařízení jsou vysoce kvalitní, efektivní a zdravotně nezávadná. Jsou k dispozici v mnoha provedeních a snadno se hodí k vašemu interiéru. Rezidenční klimatizace je navržena tak, aby snižovala teplotu uvnitř a zlepšovala parametry vzduchu (včetně jeho vlhkosti a stupně znečištění). Pokročilejší modely klimatizací také umožňují rekuperaci tepla (díky vybavení s rekuperátorem) a vytápění místností. Mobilní klimatizace sestává z několika základních komponent, včetně výparníku, kondenzátoru, kompresoru a expanzního ventilu a dvou ventilátorů, které cirkulují vzduch kolem výměníků. K mobilní klimatizaci doporučujeme pořízení těsnění do oken pro mobilní klimatizaci. Návod na jeho instalaci najdete v následujícím videu.