Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Hyacinty ve vosku vydrží krásné i čtyři týdny

Info ikona
Hyacinty ve vosku vydrží krásné i čtyři týdny

K jaru bezesporu patří hyacinty. A víte, že se obejdou bez zeminy? Poradíme, jak cibule ošetřit, aby vydržely krásné dlouhé týdny.

Terezie Benoni | 17. 02. 2021

Díky své omamné vůni, krásným květům a široké škále barev patří právě hyacinty k nejoblíbenějším jarním květinám. Stále populárnější je také pěstování ve speciálních skleněných nádobách s vodou, bez špetky zeminy. Nádherně vynikne celkový vzhled rostliny a vy navíc máte šanci každý den pozorovat, jak rostlina včetně kořenů roste. Dnes vám ukážeme, jak je možné cibulku zavoskovat, aby nepotřebovala žádnou zeminu ani nádobu.

 

Jak na to?

Cibuloviny, v našem případě hyacinty, si nejdříve musíme očistit od hlíny, přistřihnout kořínky. Následně cibulky řádně umyjeme a zbavíme zbytků hlíny. Namočíme je do vody, ve které je necháme ležet 12-24 hodin, aby se dostatečně napily vody. Po uplynutí potřebného času cibulky osušíme a necháme odpočívat. Mezitím si nachystáme vosk, ve kterém je budeme namáčet. Vosk je běžně dostupný v obchodech s kreativními potřebami, v našem případě jsme použili recyklovaný vosk ze starých nedopálených svíček. Vosk si rozpustíme ve vodní lázni (do hrnce napustíme vodu a do tohoto hrnce postavíme nádobu s voskem a při nízké teplotě rozpouštíme). Když máme vosk tekutý, odstavíme a necháme chvíli vychladnout. Horký vosk by mohl poškodit cibulku. A teď přichází ta nejkrásnější část práce, kdy cibulku opakovaně noříme do vosku a ihned chladíme ve vodě, kterou jsme si mezitím nachystali do jiné nádoby. Každým namočením cibulka nabírá víc vosku. Takto upravené hyacinty můžete umístit do misky s mechem. Můžeme je nechat jen tak samostatně položené, ozdobit mašličkou, nebo zavěsit na provázek do okna. Všude, kam je položíte budou vypadat dobře. Pravou odměnou bude, když rozkvetou a provoní náš domov.
 

 

Info ikona
Hyacinty

Zdroj: instagram.com/lenkagiec