Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Nejkrásnější, nejvtipnější, nejelegantnější. Našli jsme nej kraslice!

Malované voskem, barvami, fixami, ozdobené větvičkami nebo slámou. Hledali jsme pro vás ty nejzajímavější kraslice. Do kterých se pustíte vy?

Terezie Benoni | 9. 04. 2023

Nejdříve vám poradíme, jak se pustit do barvení přírodními barvami. Jejich jednoznačnou výhodou je to, že většinu barviv najdete doma v kuchyni, když navíc barvíte uvařená vejce, nemusíte se bát je jíst. Postup je vždy stejný. Ať už se rozhodnete pro jakékoli barvení, vždycky budete muset vejce dobře omýt a pak odmastit, aby se barva na vajíčko chytla. Stačit by měla voda se špetkou jedlé sody, nebo ekologický prostředek na nádobí. Když se chystáte vejce barvit přírodními barvami, vložte do hrnce materiál, který danou barvu vytvoří, zalijte tři čtvrtě litrem vody, trochu osolte a přidejte 2 lžíce octa. Až bude připravený roztok vařit, přidejte vajíčka a deset minut vařte. Pak vaření vypněte a nechte vajíčko ve vodě až do úplného vychladnutí. Vyjměte je na savý podklad tak, aby se vzájemně nedotýkala, nakonec je můžete naleštit kouskem másla, slaninou nebo olejem.

Čím barvit?

Barvy víc vyniknou na bílých vejcích, ale barvit se samozřejmě dají i vajíčka béžová. Počítejte ale s tím, že bude potřeba přidat víc barvícího materiálu.

ŽLUTÁ

O sluníčkovou barvu vajíček se postará kurkuma. Na zhruba 750 ml vody budete potřebovat asi 3 vrchovaté lžíce kurkumy.

ORANŽOVÁ

Tmavě žluté až oranžové barvy docílíte vařením vajíček spolu s 2 nastrouhanými mrkvemi. O tmavší oranžový odstín se postará také červená paprika.

RŮŽOVÁ

Pro romantická růžová vajíčka využijte barvící sílu červené řepy. Stačit vám bude jedna větší nebo 2-3 menší kousky. Vložit ji můžete celou, pokrájenou na menší kostičky, případně využijte pouze slupky z několika kousků a na zbytku si pochutnejte.
 

Galerie: Tipy na originální kraslice
Mohlo by se vám líbit

Jak dopadla proměna studentského bytu v podnájmu?

Viki si pro svůj pokoj ve společném podnájmu přála vzdušný styl bez zbytečných věcí a jednoduché zařízení. Toužila po ložnici, kde dobije energii nejen v noci, ale i přes den. Podařilo se její přání vyplnit?
mariannebydleni.cz

ČERVENÁ

Červeného odstínu vajíček docílíte buď vařením v červeném vínu (i do něj ale přidejte dvě lžíce octa) nebo delším luhování vajíček v odvaru z červené řepy. Vyzkoušet můžete také slupky z červených cibulí, odstín ale v tomto případě nebude tak intenzivní. Červená vajíčka byla považována za nejdůležitější, každá dívka si červené vajíčko nechávala pro chlapce, do kterého byla zamilovaná. Červená barva byla nejenom symbolem lásky, ale také měla chránit před zlými démony.

ZELENÁ

Pro svěží jarní barvu využijte barvící schopnosti špenátu nebo kopřivy, za vyzkoušení také stojí petrželová nať. Pro svěžejší odstín doporučujeme do „vývaru“ přidat špetku kmínu.

MODRÁ

O krásně modrá vajíčka se postarají listy červeného zelí. Nakrájejte zhruba čtvrtinu hlávky. Pokud namísto octa přidáte lžíci jedlé sody, výsledná barva bude temnější, až do fialovohněda. Temně modré až šedé barvy docílíte také luhováním vejce v borůvkovém vývaru nebo v silném ibiškovém čaji se lžící octa. Pokud máte vajíčka bílá, zbarví je červené zelí do bledě modré barvy, pokud máte vajíčka hnědá, výsledná barva bude spíše modrozelené.

HNĚDÁ

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji.

ČERNÁ

Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.

Náš tip:

Je také potřeba si dát pozor na to, aby se např. slupky během vaření na vajíčka nepřilepily, vytvořily by na nich totiž nehezké mapy. Řešením je vložit barvící materiál do gázy nebo síťovaného sáčku, případně během celého procesu barvení vajíčka bedlivě sledovat a průběžně otáčet. Pokud naopak o dekorativně otisknutá vajíčka stojíte, před samotným vařením vajíčko vložte do obyčejné punčochy, ke skořápce přiložte tvarem zajímavý lístek či květ (o hezký efekt se postará například čtyřlístek nebo květ fialky, ale také kousek kapradí) a punčochu dobře utáhněte a zauzlujte.

Zdroj informací: Sonnentor

Info ikona
Tipy na originální kraslice
Mohlo by se vám líbit

Může být divočina elegantní? Domov Sarah je důkazem, že ano!

Mohlo by se zdát, že jednoduchá stavba domu bude udávat také styl, ve kterém bude zařízený interiér. Domácnost Sarah hraje podle jiných pravidel!
mariannebydleni.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete