Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Podívejte se, jak jednoduché změny přetvořily studentský byt v podnájmu v útulné bydlení

Viki si pro svůj pokoj ve společném podnájmu přála vzdušný styl bez zbytečných věcí a jednoduché zařízení. Toužila po ložnici, kde dobije energii nejen v noci, ale i přes den. Podařilo se její přání vyplnit?

Terezie Benoni | 21. 04. 2024

Pokoj byl provizorně zařízený jen tím nezbytným a rozhodně nebyl místem, kam by se Viky chtěla vracet. Cílem proměny však nebylo ho zaplnit. Měl být jednoduchý a uklidňující. Zařízení mělo být efektivní a “neviditelné” a mělo ho být co nejméně, kvůli případnému stěhování. Jenže udělat to tak, aby pokoj působil prázdně, a přitom útulně, není jednoduché. Designérka Klára Šumová především změnila dojem z prostoru a narušila jeho úzkou stísňující podlouhlost pomocí nové výmalby a originálních velkých “výtvarných” ploch, které vznikly seškrábáním starých vrstev omítky a zafixováním výsledné obnažené stěny. Ostatní změny byly zdánlivě kosmetické – přesun postele, přidání stolu, křesla a zejména krásných látek… Atmosféra nového pokoje ale nemá s tou původní nic společného.

Info ikona
Pokoj před proměnou zel prázdnotou.

Pokoj před proměnou zel prázdnotou.

Nenápadné změny

Když to prostory a možnosti soužití se spolubydlícími dovolí, může snahu vměstnat celý svůj život a rytmus dne do jedné místnosti nahradit lehkost a jemnost. VIki je zpěvačka a hodně času tráví koncertováním, ve zkušebně a ve studiu. Ve svém pokoji se proto chtěla cítit jako doma. Designérka Klára Šumová provedla několik na první pohled nenápadných změn, pokoj přesto získal úplně jinou atmosféru. Pro styl byla určující lampa ze 70. let. Nejvýraznějším prvkem je obnažená zeď se zbytky původních maleb, která dodává bílému prostoru teplý odstín a strukturu. Zároveň narušuje podélný tvar místnosti, který vždy působí trochu stísňujícím dojmem. Pro tvarování prostoru je důležité také jeho optické zkrácení – to Klára vyřešila paravánem, který vytvořila ze stojanu na oblečení. „Retro i vzory Klára trefila přesně,“ raduje se Viki. Kromě látek různých vzorů a materiálů a několika ozdob je ale prostor čistý a prázdný, přesně jak Viki žádala. „Chtěla jsem, aby prostor mohl žít vlastním životem, aby nebyl příliš definitivní. Proto tu nevisí plakáty ani obrázky a dekorací je minimum,“ vysvětluje designérka. Pokoj je jednoduchý, ale promyšlený a plný zajímavých detailů.

 

Galerie: Proměna studentského bytu
Mohlo by se vám líbit

Štěpán Benoni nás pozval do své zbrusu nové ložnice: Původní nábytek vyhodil a laciné materiály nahradilo dřevo

Kanadský srub na Pošumaví koupil se ženou před šesti lety. Vzorový dům byl zařízený provizorně, a tak oblíbený herec místnost po místnosti upravuje podle svých představ. Nyní se po letech dočkaly rekonstrukce ložnice v podkroví a nás nechal do kouzelného interiéru plného dřeva exkluzivně nahlédnout.
marianne.cz

Nábytek, který interiér nezatíží

Byt obývá Viki společně se dvěma dalšími nájemníky a velkou výhodou je společná prostorná šatna. Místo skříně tedy Klára navrhla systém otevřených polic na sezonní oblečení. Paraván vymezuje prostor na převlékání a opticky zkracuje dlouhý pokoj. I stůl má Viki jednoduchý. Slouží jako psací i jako toaletka – stačí kruhové zrcadlo na zdi, kosmetický kufřík, a proměna je hotová. Průsvitné křeslo a průsvitná záclona nezatíží prostor a příjemně lámou světlo.  Dřevo, jednoduché linie, barevný textil, vlněný koberec a polštáře přírodních tónů dodají jednoduše zařízenému interiéru útulnost i zajímavé akcenty. Neomezujte příliš škálu materiálů. Kov a lesk příjemně vyvažují dřevo a matné povrchy. V jemných pastelových tónech a na bílém pozadí vyniknou kousky, jako je stolička v bruselském stylu s barevnou deskou. Několik málo detailů nebo kusů nábytku s lehce dekadentní nebo neobvyklou estetikou dotáhnou celek k dokonalosti.

Mohlo by se vám líbit

Z 250 let staré cihelny v bývalém sadu vznikl úžasný rodinný dům

Celý soubor staveb bývalé cihelny, byl ponořený do vzrostlé zahrady. Už v devadesátých letech byla původní stavba nahrazena její replikou. Nyní rodinný dům potřeboval rozšířit, a tak přišel na řadu další odvážný plán.
mariannebydleni.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Proměny
V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova

V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova

Proměny
Proměna nepraktické terasy v kouzelné letní posezení s přímořskou atmosféru

Proměna nepraktické terasy v kouzelné letní posezení s přímořskou atmosféru

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování

5 důvodů, proč si přečíst červnovou Marianne se speciálem Cestování