Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Suchý vzduch zdravé dýchání nepodporuje: Jak udržet optimální vlhkost v interiéru

Suchá pokožka, nepříjemný kašel, podrážděné oči nebo častá nemocnost? To vše mohou být příčiny příliš suchého vzduchu u vás doma. Zejména v chladném období, kdy domácnosti začínají topit a méně větrají, se takové problémy objevují až příliš často. Co s tím?

Martina Mádlová | 25. 11. 2024

Míra vzdušné vlhkosti má zásadní vliv na naše zdraví a trpí především naše dýchací ústrojí. Neprospívá zejména alergikům, protože dochází k většímu šíření prachu a s tím souvisí větší podráždění očí, kůže, bolesti hlavy nebo pocit dehydratace. Ideální vlhkost prostředí by se měla pohybovat mezi 40 a 60 %. Příliš vysoká vlhkost také není dobrá, protože pak se snadno šíří plísně a bakterie. Abyste vůbec věděli, jak si na tom s vlhkostí stojíte, pořiďte vlhkoměr, meteostanici nebo jiný podobně fungující přístroj, který vám potřebné hodnoty změří. Jednoduché přístroje seženete už za pár stovek a slouží bez problémů mnoho let. Až budete vědět, o kolik potřebujete vlhkost zvednout, můžete přistoupit k efektivnímu řešení.

Galerie: Zvlhčovače vzduchu

Čtěte také: Jednopokojovému bytu vládnou pokojovky a zhola nic mu nechybí

Neumíte si představit, že může být jednopokojový byt pohodlný a stylový? My pro vás jeden takový našli a rozhodně je v mnohém inspirativní.

Mokrý hadr na topení nebo mistička s vodou stačit nebudou

Možná ještě máte doma retro odpařovač vody, který se zavěsil na radiátor a pomáhal zvlhčovat vzduch. Nebo používáte oblíbený trik, kdy přehodíte vlhký hadr přes rozpálené topení, položíte na ně misku s vodou nebo něco podobného. Je to takové rychlé řešení, které ale bohužel není příliš efektivní. Záleží na míře vlhkosti, které potřebujete dosáhnout. Vzhledem k tomu, že je obvykle potřeba obohatit vzduch o několik litrů vody, potřebujete silnější přístroj, ideální elektrický zvlhčovač. Ten pomáhá regulovat vlhkost v místnosti pomocí moderních technologií.

Typy zvlhčovačů od ultrazvukových až po parní

Oblíbeným typem jsou ultrazvukové zvlhčovače vzduchu, které jsou populární hlavní díky tichému chodu a nízké spotřebě energie. Využívají vibrující membránu, která mění vodu na jemnou mlhu. Jsou vhodné do domácností, kde chcete udržovat optimální vlhkost, a přitom minimalizovat hluk. Musí se u nich pravidelně měnit voda a čistit filtr, aby nedocházelo k tvorbě bakterií. Parní zvlhčovače fungují na principu ohřevu vody, která se mění na páru. Díky vysoké teplotě páry dochází k eliminaci bakterií, což ocení hlavně rodiny s alergiky. Na druhé straně mají větší spotřebu energie a mohou zvyšovat teplotu v místnosti. Zvlhčovače s přirozeným odparem (evaporační) využívají ventilátor, který pohání vzduch přes mokrý filtr nebo speciální odpařovací vložku. Jsou energeticky nenáročné, a protože vlhkost se přirozeně odpařuje, nehrozí přesycení vzduchu. Hodí se na nenápadné zvlhčování. Modely kombinující čističky a zvlhčovače spojují funkci zvlhčování s filtrací vzduchu. Odstraňují prach, alergeny a další nečistoty, což se dobře hodí opět do domácností s alergiky, ale i dětmi a domácími mazlíčky. Bývají dražší a potřebují pravidelnou údržbu filtračního systému.

Info ikona
Zvlhčovač vzduchu

Pořízení zvlhčovače nemusí zruinovat vaší peněženku. Levnější modely seženete už za pár stokorun. 

Výběr zvlhčovače ovlivňuje velikost místnosti a potřebný výkon

Při výběru vhodného zvlhčovače je nejdůležitějším hlediskem určitě výkon, tedy kolik vlhkosti je schopen vyprodukovat. Čím větší máte místnost, tím větší výkon potřebujete. U místností do 20 metrů čtverečních postačí zvlhčovací výkon do 0,3 l. U místností do 40 metrů čtverečních už je to spotřeba 0,3 až 0,6 l a u prostorů kolem 80 metrů čtverečních volte spotřebu 1,2 l za hodinu. Zajímat by vás měla i hlučnost zařízení, zejména pokud ho plánujete umístit do dětského pokoje nebo do ložnice. Následují různé funkce a vybavení. Modernější přístroje mají například hygrostat, který sám umí určitě optimální vlhkost, aromaterapie, kdy můžete přidat esenciální oleje. Dobrá funkce je automatické vypínání a hodí se i antibakteriální filtry, které brání šíření bakterií a nečistot. Neméně důležitým faktorem při výběru je spotřeba elektrické energie a provozní náklady. Ty nejmodernější přístroje už mají i displej, časovače a některé už fungují jako chytrý zvlhčovač, kdy si všechno můžete řídit pomocí chytrého telefonu třeba i na dálku.

Čtěte také: Jak správně větrat v zimě? Dodržte tento postup, jinak si zaděláváte na zdravotní problémy

V zimě trávíme venku minimum času, o to důležitější je zdravé klima uvnitř našich bytů. Napadlo vás někdy, kolik litrů vody denně „vyfoukneme“ do vzduchu? Co má za následek vydýchaný vzduch a proč a jak musíme větrat, i když venku mrzne?
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Poradna
Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Světlo svíček, krásně prostřený stůl a elegantní detaily: Vánoční stolování a etiketa krok za krokem

Poradna
Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Trendy Vánoce 2024: 6 tipů, jak zařídit ten nejkouzelnější domov

Poradna
Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Jak mít dokonalé cukroví na Štědrý den: Plánujte chytře a skladujte správně

Poradna
DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

DIY tvoření s dětmi: Vytvořte si vánoční stromky z papírových ruliček

×