Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna: Jak si designérka zařídila vlastní jídelnu?

Info ikona
Proměna jídelny se zeleným stropem

Designérka Janka Murínová miluje odvážné kombinace sytých tónů, a tak není divu, že si s nimi pohrála i ve vlastní jídelně – strop vymalovala nazeleno a topení natřela zase červenou.

Terezie Benoni | 18. 01. 2021

Na úplném začátku, kdy byl pokoj o rozloze 15 metrů čtverečních ještě prázdný, se Janka rozhodla postarat nejdříve o parkety. I když jsou v bytě už nejméně od poloviny minulého století, na jejich kvalitě to není znát – jejich zašlou krásu vzkřísilo pouhé obroušení. V jídelně jsou troje dveře, což poněkud omezuje rozložení nábytku u stěn. „Díky tomu bylo jasné, že se v centru dění i místnosti ocitne velký stůl. Mám ho už deset let,“ popisuje Janka. Domácí i hosté tu usedají na různobarevné židle, a když se podívají vzhůru, překvapí je výrazný strop. „Chvilku jsem zvažovala neutrální šedou, nakonec ale vyhrála zelená. Budí patřičnou pozornost a jen tak se neokouká,“ říká designérka k výmalbě. Původně popelavým stěnám naopak dopřála bílou čistotu, na níž dobře vyniknou obrazy, fotky a grafiky od kamarádů umělců, mezi něž patří třeba výtvarník Šimon Vahala. Tím ovšem estetická podívaná nekončí. „Ráda se obklopuji krásnými předměty se zajímavým provedením, ať už je to soška, váza, lampička, nebo třeba kuchyňské nádobí,“ říká designérka. 
 

Galerie: Proměna jídelny se zeleným stropem
Mohlo by se vám líbit

Odvážná barevná kombinace

Natřít strop nazeleno je poněkud neobvyklé, Janka ale věděla, co dělá. I díky tomu, že se vysoký strop opticky snížil, vypadá výsledek dobře. Pár Jančiných kousků pochází z limitovaných kolekcí Ikea PS, které vznikají ve spolupráci s návrháři světových jmen a v obchodě se ohřejí jen chvilku. „Bývají dost avantgardní a to mě na nich baví,“ vysvětluje Janka. V dokončené jídelně často usedá i k práci. K odpočinku pak slouží set křesel alternujících malé sofa. To využijí i návštěvy, jimž paní domu ráda servíruje vybrané speciality. Janka je s novou jídelnou spokojená, ale rozhodně ji ani teď nenechá ladem. „Vlastně se dá říct, že tahle proměna je pořád v procesu. V budoucnu se sem třeba chystám pověsit nějaký originální lustr, jen jsem zatím nenarazila na žádný, který by mě chytil za srdce. Vše má zkrátka svůj čas,“ dodává.

Mohlo by se vám líbit