Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Efektní proměna kuchyně a chodby v pražském činžáku se špetkou kýče

Kuchyně a chodba ve smíchovském činžáku potřebovaly odlehčit, vyčistit a přidat šmrnc. Na funkčním základu vynikla sbírka starých pokladů, leopardí tapeta i lesklé detaily.

Terezie Benoni | 12. 12. 2022

Právnička Soňa si od paragrafů ráda odpočine při procházkách po bazarech, kde objevuje originální vázičky, dózy či nádobí.  „Pavlíninu práci znám ze stránek vašeho časopisu. Baví mě, jak umí kombinovat různé styly a do domovů vnáší patřičnou dávku humoru se špetkou kýče,“ vypráví Soňa. Na profesionálku spoléhala hlavně při výběru barev, kterých se bála nejvíc. „Když jsem do bytu ve smíchovském činžáku vstoupila poprvé, potřebovala jsem chvíli přemýšlet,“ navazuje Pavla. „Základ vůbec nebyl špatný. Dřevěné podlahy, renovovaná špaletová okna a noblesní vysoké stropy. Nadšení opadlo, když jsem se podívala na vybavení. Linka ignorovala estetické i funkční požadavky a její tvar do L spíše překážel, než pomáhal.“ Designérka Pavla Kirschner zrušila ostrůvek, komínkovou digestoř vyměnila za plochou variantu, aby horní skříňky mohly držet souvislou linii a neopomněla ani detaily. Kýč hraje na emoce a sentiment. Soňa s Pavlou umí tento fakt brát s nadsázkou, a proto společně polepily ledničku tapetou s motivem starých rodinných fotek osázených pouťovými růžemi. Kýč hraje na emoce a sentiment. Soňa s Pavlou umí tento fakt brát s nadsázkou, a proto společně polepily ledničku tapetou s motivem starých rodinných fotek osázených pouťovými růžemi. V bytě s vysokými stropy je možné si dovolit barevné experimenty. Vínové lemování místnost opticky trochu snižuje a významně posiluje pocit útulnosti.

Galerie: Se špetkou kýče

Nadšení z barev

V kuchyni si Soňa přála odpočinkový koutek, kde v obklopení svých oblíbených věcí usedne do křesla, třeba s knížkou v ruce a dobrou kávou. Její poklady z bazarů jsou vystavené ve vitríně z Ikea, kterou designérka zkrášlila zelenou patinou.Ušák je bytelný, ale ne příliš pohodlný. Proto se z obýváku přesunul na chodbu, kde mu to moc sluší. Designérka vymyslela šikovnou odkládací rohožku z kamenů, po nichž stéká špína na kovový tác. „Z výsledku jsem nadšená a z barev zvlášť. Přítel Václav naštěstí netrpí předsudky, takže souhlasil i s růžovými doplňky,“ říká Soňa. Zatímco linka zastává roli šedé eminence, jídelní stůl se těší pozornosti. „I když na vašich stránkách čtu, že nábytek by neměl být pouze kolem stěn, sama bych asi stůl doprostřed kuchyně nedala. A je to fajn. Mnohem více si teď užíváme společné snídaně s výhledem do dvorku,“ chválí si Soňa. A protože má stejně jako designérka slabost pro lehce bláznivé bydlení, uvítala také leopardí tapetu na chodbě. Díky tmavším tónům sem mnohem lépe zapadají původní hnědé dveře, které dřív v obklopení bílých stěn působily jako pěst na oko. „Celek teď hezky souzní i s novorokokovou fasádou,“ uzavírá designérka.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: ROBERT TICHÝ

Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami