Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

V pronajatém bytě potřebovala nutně novou kuchyň, musela si ale vystačit s napjatým rozpočtem

Říká se kuchyň, srdce domova. Jenže co když vypadá jako dvacet let ojeté auto, kterému nepomůže ani svěcená voda? Podobný problém řešila Martina ve svém pronajatém bytě. Rozpočet na novou linku nebyl příliš velký. Designérka ale přišla na zajímavé řešení.

Terezie Benoni | 19. 08. 2023

Nájemní byt s pěti místnostmi, vysokými stropy, zachovalými parketami a výhledem do zeleně byl pro Martinu a jejího manžela Honzu splněným snem. Nastěhovali se sem teprve před pár měsíci a už si svůj nový domov v Praze, blízko stanice Hradčanská vypiplali k dokonalosti. Hlavně Honza našel důstojná místa pro své obrazy a díla od významných designérů. Rekonstrukci kuchyně si nechali na konec. „Linka byla funkční, měla i veškeré vestavěné spotřebiče včetně myčky, ale nevyhovovala nám ani vzhledově, ani dispozičně. Kvůli ostrůvku do tvaru L se do místnosti nevešel jídelní stůl – předchozí nájemníci ho proto měli jinde. To nám přišlo zbytečné, chtěli jsme vařit a jíst na jednom místě,“ říká Martina. Manželský pár by si nejraději pořídil linku na míru, ale finance, které jim vstřícně poskytla majitelka, nebyly nekonečné a roli hrál i fakt, že byt je nájemní. Ideálním řešením se tak stala kuchyň z Ikea. Designérka Andrea Beranová zrušila do prostoru trčící část linky a do místnosti navrhla dvouřadou dispozici z modulových skříněk. Přidanou hodnotu tvoří na míru vyrobené dubové pracovní desky a dlouhé police. „Z Ikea by je dodali za měsíc, a tak dlouho jsme čekat nemohli. Truhlář je vyrobil za dva týdny,“ říká designérka. Vestavné spotřebiče naštěstí pořizovat nemuseli. Technikovi se podařilo do nových skříněk napasovat ty původní včetně lednice. Na zeď Andrea vybrala elegantní bílý obklad ve tvaru „metro“. Bonusem současné kuchyně je kromě navrácení stolu množství úložných prostorů, takže tu může být stále naklizeno.

 

Galerie: Proměna kuchyně s napjatým rozpočtem

Konečně prostor na vaření

„Jsem šťastná, že nám majitelka domu povolila kuchyňskou linku vyměnit. Každý centimetr v tomto bytě je výjimečný a původní kuchyň byla jak pěst na oko. Změna se díky Andrejce povedla a já se teď cítím jako master chef!“ Už na první pohled spolu vše krásně ladí, za což patří ovace hlavně dubovému dřevu na pracovních deskách, které teď odstínem pěkně pasují k parketám na podlaze. Martina si prostor na přípravu jídel nemůže vynachválit, ještě o něco více ale v kuchyni řádí tříletá Alžběta.

Interiérová designérka Andrea Beranová o proměně:

Jak zařídit dvouřadou kuchyň, aby vaření v ní bylo co nejsnadnější a pohodlné? U dvouřadé kuchyňské linky platí stejné pravidlo jako u všech ostatních tvarů. Při plánování vždy zohledněte tři základní zóny, které by měly tvořit takzvaný kuchyňský trojúhelník mezi varnou, skladovací a mycí zónou. Díky tomu bude pohyb v kuchyni příjemně plynulý a rychlý. Jsou obklady s množstvím spárů a otevřené police v kuchyni praktické? Lidé se jich často zřeknou, protože vyžadují náročnější úklid a čištění. Pokud máte jasno v tom, co se vám líbí, a jste smíření s tím, že se nejedná o úplně bezúdržbový design, nemusíte se bát, že vám kuchyň přeroste přes hlavu. Tomu, co se vám líbí, je zkrátka třeba se věnovat. Pracovní deska z masivu by se měla jednou do roka naolejovat. Nebo si jako Martina pořiďte lakovanou. Obklady, jaké vidíte v proměně, se naštěstí udržují také dobře, mají totiž matný povrch, na kterém nejsou vidět zaschlé kapky vody. Do otevřených polic dávejte jen ty věci, které často používáte, a tím pádem i často myjete.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ

Mohlo by se vám líbit

Osvěžující proměna: V mlýně postaveném v 18. století je v podkroví stylová pracovna

Stavení na samotě u lesa bylo pro Veroniku domovem po dva covidové roky. Když se s manželem rozhodli chovat koně, pořídit si větší usedlost a mlýn prodat, požádali designérku Denisu Bartošovou o home staging.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměny
Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměny
Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Jaroslav byl se svou ložnicí docela spokojený, dokud si nekoupil novou postel a interiér najednou potřeboval úplnou proměnu

Proměny
V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova

V malém bytě v Praze se schovává velké překvapení: Kuchyně, která byla kdysi ztracená v rohu, se stala centrem domova