Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Chcete si prodloužit koupací sezónu? Vytuňte bazén solárním ohřevem!

Chcete si prodloužit koupací sezónu? Vytuňte bazén solárním ohřevem!

Sluníčko začíná hřát a my už myslíme na to, jak se v létě osvěžíme v chladné vodě v bazénu. Taky se nemůžete dočkat a nejradši byste se koupali hned, jak bude zase chvíli svítit sluníčko? Máme pro vás tip. Abyste si bazénu mohli užívat delší dobu, pořiďte si k němu solární ohřev.

Promotion | 21. 04. 2020

Když se řekne solární ohřev vody

Systém solárního ohřevu vody patří v poslední době mezi nejoblíbenější způsoby, jak v bazénu zajistit příjemnou teplotu vody i mimo největší pařáky. Jeho obsluha není nijak náročná, jednoduše se montuje a vodu ohřeje na příjemnou teplotu. Prodloužení koupací sezóny až o několik měsíců je příjemným bonusem.

Protékáním vody skrz solární ohřev se voda začne ohřívat. Při vhodných podmínkách bude voda o 3-5 stupňů teplejší.

K ohřevu vody solární panely využívají sluneční energii, která je zdarma. Nepotřebujete tak žádnou dodatečnou energii, provoz bazénu vás nebude stát ani o korunu navíc. Teda až na investici do panelu, která se vám ale mnohonásobně vrátí.

Jak solární ohřev bazénové vody vybrat?

Vodu v bazénu můžete ohřát pomocí tepelného čerpadla, elektrickým ohřevem nebo pomocí solárního ohřevu. Právě solární korektory patří mezi ty nejoblíbenější způsoby. Umísťují se na místo, kam dopadá nejvíc slunečních paprsků a pomocí hadic se propojí s filtrací. 

Víte, že při výběru kolektoru je důležitý objem vašeho bazénu? Čím je bazén větší, tím výkonnější solární ohřev potřebujete.

Náš tip: Pro bazény do 10 m3 postačí plocha solárního panelu zhruba jeden metr čtvereční. Pro bazény do 15 m3 už potřebujete plochu dva metry čtvereční.

Množství solárních panelů se odvíjí od velikosti bazénu. Kdo chce výkon solárního ohřevu zvýšit, nebo má velký bazén, ten si musí pořídit víc panelů. Jejich množství není omezeno, je třeba si ale uvědomit, že snižují výkon filtrace. 

  • Hlídejte si výkon filtrace. Pokud máte slabou filtraci a chcete k ní napojit větší množství panelů, raději si pořiďte nějakou výkonnější.
  • Ke kartušové filtraci nepřipojujte víc než dva solární panely.
Solární ohřev musíte napojit do řady za filtraci.

Jak solární ohřev připojit k bazénu?

Solární ohřev musíte napojit do řady za filtraci. 

  • Ohřev umístěte na místo, kam dopadá nejvíc přímého slunečního záření.
  • Samotný ohřev napojte pomocí hadic mezi bazén a filtrační čerpadlo.
  • Potřebujete zvýšit výkon? Napojte do řady víc ohřevů, nebo je samostatně napojte na další čerpadlo.

Víte, že solární panel můžete umístit kdekoli na zahradě? Nemusí být v bezprostřední blízkosti bazénu, důležitý je hlavně dostatek slunečních paprsků.