Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Jste připraveni na topnou sezónu?

Info ikona
Jste připraveni na topnou sezónu?

Podzim je v plném proudu a s ním i topná sezóna. Podívejte se na naše tipy, jak připravit domácnost na chladné měsíce a jak za vytápění co nejvíce ušetřit.

Promotion | 12. 11. 2020

1. Regulujte topení

Běžnou chybou je jeho vypnutí při odchodu do práce. To ale není dobře, jak vysvětluje obchodní ředitel Bohemia Energy, Libor Holub: „Místo toho teplotu pouze snižte, jinak totiž místnost úplně vychladne a na její opětovné zahřátí spotřebujete energie o dost více.“

2. Radiátory udržujte ve formě

S podzimem je očistěte a zbavte prachu, pravidelně je odvzdušňujte. Ideálně tak jednou za tři měsíce, jen poté dostatečně prohřejí místnost. Ani je nezakrývejte a nestavte před ně nábytek ani ochranné kryty.

3. Nepřetápějte zbytečně

V našich domácnostech mnohdy převládá teplíčko, ale každý stupeň navíc něco stojí. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ vysvětluje Libor Holub Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. S pohodlnou regulací vám pomůže instalace termostatických hlavic na radiátory.

 

Info ikona
Jste připraveni na topnou sezónu?

4. Nebojte se pořádně větrat 

Udržíte tak správné vnitřní klima. Nejlepší je otevřít okna dokořán a vyměnit vzduch rychle, klidně i průvanem. Když je totiž necháte po delší dobu jen na větračku, dosáhnete pouze ochlazení zdí a veškeré vytápění místnosti přijde nazmar. Důležitá je i relativní vlhkost vzduchu. Optimální je udržet ji kolem 40 procent. Při nižší vlhkosti získáte mylný pocit, že byste měli přitopit.

5. Vyměňte kotel

Náklady na vytápění vám sníží i modernější kotel. A nezapomínejte ani na jeho pravidelný a pečlivý servis, dosáhnete tak na vyšší účinnost a nižší spotřebu paliva.

6. Rychlá řešení pomůžou hned

Můžete začít jednoduchými zlepšováky, které fungují téměř okamžitě. Patří sem třeba instalace reflexní fólie za radiátor. Ta odráží teplo zpět do místnosti, čímž částečně snižuje tepelné ztráty. Dveře a okna opatřete těsněním, přidejte závěsy a žaluzie nebo rolety.

Info ikona
Jste připraveni na topnou sezónu?

7. Dlouhodobější investice

Finančně náročnější, ale z hlediska úspor zásadnější, pak přinese zateplení střechy či fasády, nebo výměna oken. Pokud se rozhodnete pro podlahové vytápění, můžete si pak snížit teplotu v místnosti o celé 2–3°C. Navíc umí v bytě vykouzlit příjemnou atmosféru.

Bonus – změna dodavatele

Nejjednodušším způsobem, jak ušetřit za energie, je neplatit zbytečně moc. Třeba tím, že si najdete výhodnějšího dodavatele elektřiny či plynu. Pokud se rozhodnete výdaje ve svém rozpočtu zásadně zkrotit, nehleďte jen na cenu a prověřte si, zda se jedná o férovou a spolehlivou firmu s dobrým zákaznickým servisem. 

Využít můžete třeba i služeb energetického poradce. Právě odborníci z Bohemia Energy poskytují individuální poradenství zcela zdarma. „A to všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ dodává Libor Holub. Tak co, jste na topnou sezónu řádně připraveni?