Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Dům zvaný Kaštan je inspirovaný oblíbeným stromem

Info ikona
Dům zvaný Kaštan je inspirovaný oblíbeným stromem

Malý pozemek v bývalé zahrádkářské kolonii na pomezí Kopřivnice a Štramberku silně definoval tvar a umístění domu. Orientace a malá plocha zahrady společně s mohutným kaštanem jasně určily celkovou atmosféru.

Terezie Benoni | 10. 02. 2022

„Dům Kaštan je prvotinou našeho architektonického ateliéru,“ vypráví architekti Tomáš Jalůvka a Lenka Jalůvková pracující po hlavičkou ValArch Ateliér. „Vlastně jde o parafrázi k vyloupnutí kaštanu ze své ostnaté zelené slupky. Náš Kaštan vyrostl v zarostlé zelené zahradě, kdy surové neošetřené dřevo v kombinaci s opalovaným kartáčovaným obkladem, odkazuje na statný strom na pozemku.“ Samotný dům o celkové užitné ploše 148 m² se skládá ze dvou objemů, obytného a technického. Vše propojuje střecha, která částečně kryje terasu se vstupem a zároveň tvoří stání pro dvě auta. Zastřešený vstupní předprostor má několik funkcí. Primárně tvoří chráněný vstup do domu i jeho technické části, dále slouží jako dřevník a v neposlední řadě je to malá odpočinková terasa na kávu.

Galerie: Dům nazvaný Kaštan
Mohlo by se vám líbit

Boří předsudky o tom, jak může bydlet rodina s malými dětmi

Nic, co by se dalo rozbít, žádné dekorace, jednoduchý nábytek z řetězce. Jestli si myslíte, že tak má vypadat bydlení mladé rodiny, nechte se pozvat na návštěvu interiéru, kde je na prvním místě kreativita, vytříbený design a styl.
marianne.cz

Dřevostavba s ocelovým skeletem

Nad zádveřím a kuchyní je půl patro pro hosty, které je propojené s hlavním obytným prostorem a jídelnou. Celá tato část je otevřena až do krovu, který je z východní strany velkoryse prosklen, zejména kvůli rannímu slunci a také výhledu na Štramberskou Trúbu. Malá chodba propojuje tento hlavní obytný prostor s ložnicí a šatnou. Z tohoto prostoru se dá vejít do koupelny a na toaletu. Na protější stěně je vstup do dětského pokoje, který má opět spací půl patro, které dává celému pokoji velkorysý prostor na malé ploše. „Konstrukčně se jedná o rámovou dřevostavbu s vloženým ocelovým skeletem, která je založena na železobetonových pasech a dutina pod podlahou tvoří přístupný instalační prostor tzv. “crawl space”. Veškeré materiály byly v maximální možné míře použity z lokálních zdrojů s důrazem na využití přírodních materiálů. Celý dům je kompaktní, bez zbytečných příkras a okolků. Jednoduchý odkaz na původní valašskou architekturu postavenou z místních zdrojů, přírodních materiálů a v maximální možné míře soběstačný. Prostě valašská architektura 21. století,“ uzavírají autoři projektu.