Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

8 největších problémů s botami a jak je snadno vyřešit

Zkoušíte si v obchodě nové boty a říkáte si, že jsou pohodlné jako vaše domácí bačkory? Po týdnu nošení se ale může všechno změnit a vy budete toužit po jediném – vyhodit je do nejbližší popelnice. Některé problémy se ale dají hravě a rychle vyřešit.

Redakce Marianne | 16. 04. 2014


Ani správná velikost či cena bot nezaručí, že vám budou boty pasovat jako ulité a že se v nich bude dobře chodit. A pokud chodíte do práce, asi těžko můžete nosit pantofle nebo sandály. Než svoje drahé a krásné botičky hodíte do koše nebo je pohřbíte kdesi v hloubce svého botníku, zkuste následující tipy odborníků na obuv.

  1. Příliš těsné pásky

Nové boty nikdy zcela úplně nesedí na noze, takže vás mohou tlačit nebo škrábat řemínky. Počítejte s tím a nepanikařte, stačí, když se s nimi projdete v dešti nebo je namočíte. Voda totiž materiál natahuje a vytahuje, takže se pak snáze přizpůsobí tvaru nohy. Než tedy svoje nové boty obujete, postříkejte je lehkým proudem čisté vody.

  1. Puchýře

Obvykle se objevují na patách, protože dochází ke tření podešve a vaší nohy. Chcete-li zabránit, aby se vám tvořily, pořiďte si do bot gelové polštářky, které tvorbě puchýřů zabrání. Oceníte je zejména v případě, že nosíte boty na podpatku, kdy je na chodidla vyvíjen nadměrně velký tlak. Gelové vložky jsou malé, nejsou vidět, protože jsou průhledné, takže je můžete nosit klidně i do otevřených bot.

  1. Pocení nohou

Příliš malé boty mohou způsobit nadměrné pocení. Ideální je vybírat novou obuv na konci dne, kdy jsou nohy nateklé a unavené. Ale i v případě, že vám boty padnou, může materiál zvýšit teplotu a vyvolat pocení. Lakovky a pryž schovejte na chladnější dny roku a na jaře a v létě dejte přednost prodyšným materiálům a pravé kůži, které absorbují pot.

  1. Odřený nárt a odřené paty

Příliš prostorné boty (tedy větší, než byste měli správně mít) mohou způsobit právě tento problém. Zvažte použití vložky do zadní části boty nebo gelových polštářků či pásků, které nalepíte zespodu obuvi na místo, kde vás dřou. Polštářky zabraňují pohybu nohy uvnitř boty.

  1. Mozoly

Na chodidlech a po stranách u prstů se může objevit tvrdá a odumřelá kůže, které je někdy velmi těžké se zbavit. Prevencí je samozřejmě výběr dobře padnoucí obuvi. Nekupujte boty, které jsou moc úzké nebo malé. Dalším dobrým nápadem je použití ponožek nebo punčoch v botách, což může zmařit nežádoucí tření.

  1. Jehlové podpatky

Chystáte se na svatbu, která se bude pořádat někde na zahradě nebo na louce? Přehodnoťte výběr lodiček na jehlových podpatcích. Tento typ bot se může zanořit dokonce i do silného koberce, takže chůze je pak téměř nemožná a vy budete složitě manévrovat a jen těžko si na večírku zatancujete. Lepší jsou boty na klínku, které nohu taky opticky prodlouží, ale jsou mnohem pohodlnější.

  1. Poškrábaná nebo ošoupaná kůže

Jediný škrábanec na docela nových botách může z krásných botiček udělat staré a ošklivé, které byste nejraději zahodila. Samozřejmě, neexistuje žádný způsob, jak se zcela vyhnout poškrábání kožené obuvi, leštění bot může výskyt těchto škrábanců oddálit. Čím více a lépe se o ně budete starat, tím bude nižší pravděpodobnost ošoupání kůže. Jednou za měsíc také před leštěním boty umyjte, pak použijte lesk na bázi krému a pak vyleštěte houbičkou nebo hadříkem.

  1. Rozviklané podpatky

Občas se to stane, jdete a najednou se pata oddělí od podrážky. Trapas, zvláště když jste na nějakém večírku nebo důležité schůzce. Ne všechny boty mají robustní a pevný podpatek, který dostatečně spojuje vnitřní podešev s patou. Než si tedy boty koupíte, projděte se s nimi ještě v obchodě, abyste se ujistila, že podpatky ‚sedí‘ a neviklají se.