Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Začněte si sami vyrábět elektřinu

Info ikona
Skupina ČEZ

Domácí solární elektrárny jsou stále populárnější. Umožňují vám vyrábět elektřinu pro vlastní domácnost. Zajímavé je, že pokud taková elektrárna vyrábí velké množství elektřiny, můžete počítat s možností jejího prodeje do sítě díky dohodám výrobců či jejím uložením v akumulátoru.

Promotion | 20. 12. 2021

Vyrobte si vlastní elektřinu

Spotřeba elektřiny u nás každým rokem neustále roste. Výstavba nových elektráren přitom není v dohledu a budoucnost jaderné energetiky u nás vypadá zajímavě. I kdyby si některé domácnosti vyráběly elektřinu pro vlastní potřebu, zátěž elektrárny by se snížila. Ty by pak mohly dodávat elektřinu na pracoviště, institucionální zákazníky, pouliční osvětlení atd. Nadbytečná výroba elektřiny by navíc mohla jít do sítě a k dalším uživatelům.

Je také důležité, že solární elektrárny jsou nejčistší formou výroby energie na světě. Neznečišťují vzduch a vodu, neprodukují žádný hluk. Navíc zabírají málo místa, lze je namontovat na střechy nebo přímo na zem v pravém úhlu.

Je obtížné odhadnout náklady na solární instalaci pro dům. Vše závisí na její síle, která by měla být přizpůsobena potřebám farmy a také regionu země (testuje se například míra slunečního záření). K tomu se připočítávají náklady na montáž, které nejsou vysoké. Instalaci si můžete provést sami, ale existuje i mnoho firem, které ji instalují. Vyplatí se využít jejich služeb, protože za prvé potřebujete vybavení pro práci ve výškách, při montáži panelů na střechy a za druhé potřebujete také vhodné výpočty, které vám umožní správně umístit buňky tak, aby byly nasměrovány co nejlépe možná strana slunce. I nekvalitní solární instalace hodně ušetří, protože bude zdrojem energie pro vnitřní osvětlení domu i vnější osvětlení zahrady. Instalace s vysokým výkonem může zcela eliminovat potřebu síťového napájení. Je však třeba si uvědomit, že hodně závisí na účinnosti panelů. To zase závisí na míře slunečního záření. V zimě a při zatažených dnech může být tento stupeň velmi špatný, což znamená nízkou účinnost panelu. Fotovoltaika vám pomůže ušetřit.

Prvky domácí solární elektrárny

Fotovoltaická instalace vyžaduje zapojení za pomoci standardních napájecích kabelů. Jsou také potřeba standardní pojistky. Rovněž musíte přidat montážní prvky, které vám umožní bezpečně připevnit fotovoltaické panely ke střeše. Fotovoltaické panely jsou nejdůležitějším prvkem solární instalace. Přeměňují sluneční světlo na elektřinu, přesněji řečeno vzniká stejnosměrný proud. Základním prvkem panelů jsou fotovoltaické články, nejčastěji vyrobené z křemíku. Standardní panel má rozměry 160 x 100 cm. Skládá se z několika desítek buněk. Celkový výkon jednoho panelu je v průměru 250 W. Maximální napájecí napětí je asi 30 V a maximální proud je asi 8,24 A. Ke zvýšení výkonu domácí solární instalace se používá několik panelů. Články generují napětí 12 nebo 24 V.

Ústředním prvkem domácí solární instalace je solární invertor. Což je malé zařízení, které lze zavěsit v technické místnosti. Nejčastěji má tvar malé krabičky s LCD displejem. Invertor má několik důležitých rolí. Především ukládá elektřinu vyrobenou články v bateriích. Za druhé, změní své parametry – ze stejnosměrného proudu odebraného z baterie (nebo baterií) na střídavý proud – a nasměruje jej do standardní elektrické sítě v domě. Střídač se skládá z regulátoru síťového napětí, solární nabíječky pro nabíjení akumulátoru a konvertoru. Zařízení zahrnuje také ovladač, přepínač provozních režimů, který umožňuje přepínání prioritního zdroje napájení.