Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

K traumatu ze „ztráty Ježíška” dochází u dětí jen zřídka, říká psycholožka Pavla Koucká

Možná si i letos pokládáte otázku, zda svým dětem „odtajnit”, že ve skutečnosti dárky pod stromeček nakupujeme my. Nejen o tom, ale i o magickém významu Vánoc jsme si povídaly s psycholožkou Pavlou Kouckou.

Iva Hadj Moussa | 16. 12. 2023

Jaký význam mají v životě dětí vánoční svátky?

U dětí z věřících rodin má samozřejmě velký význam připomínka narození Ježíše Krista. No a pro všechny děti je to takové zastavení se v běhu všedních dní a týdnů. Těší se na cukroví, na dárky, pohádky, stromeček, na to, že se nejde do školy i na to, že si budou hrát, rodiče budou mít čas, uvidí se s babičkami, dědečky a dalšími blízkými.

Jak dětem vysvětlit jejich symboliku, pokud nejsme nábožensky založení?

Záleží, jaký význam mají Vánoce pro vás, jak vy vnímáte jejich význam. I ti, kteří nevěří v křesťanského Boha, si v naší kultuře mohou ponechat příběh o narození Ježíše: oslava narození dětem sděluje, že je to radostná událost, když se narodí miminko. Přeneseně tak vlastně říkáme, že jsme také byli rádi, když se nám narodilo, a že nás těší, že tu s námi je. Anebo můžete mít Vánoce jako svátky klidu, čas, kdy jste s rodinou či třeba jako oslavu slunovratu. A klidně i to všechno dohromady, záleží, co je vám milé, co chcete dětem dát a předat.

Mohlo by se vám líbit

Proč královské děti nesmí na Vánoce večeřet s Kate a Williamem?

Není žádným tajemstvím, že britská královská rodina musí dodržovat mnoho psaných i nepsaných pravidel. A jinak tomu není ani o Vánocích, kdy princezna a princ z Walesu nestolují se svými potomky. Pro mnoho rodičů nepochopitelné pravidlo objasňuje bývalý královský šéfkuchař Darren McGrady.
marianne.cz

Máme dětem říkat, že dárky nosí Ježíšek? A v jakém věku dítěte případně říct, že ve skutečnosti dárky nakupují rodiče? 

Jak je to vám příjemné a milé? Podle mě je Ježíšek jako dárkonoš představa, s níž si dětská fantazie dokáže hezky pohrát. Ale pokud by vás to třeba dráždilo, nemá cenu se do toho nutit.

A jak to dítěti říci?

Nejlépe je nechat, aby si na to přišlo samo. Krásná představa magického Ježíška nosícího dárky časem nutně získává trhliny: dítě vidí rodiče dárky nakupovat, zaslechne, jak si povídají o tom, komu by co chtěli dát a podobně. Anebo se kritické myšlení hlásí samo a děti za námi chodí s otázkami: „Jak to ten Ježíšek dělá? Kde nakupuje? Umí objednávat dárky na internetu, když je miminko?…“ A my můžeme dítě v kritickém přemýšlení podpořit, takže si na to vlastně přijde samo. Pak se může oprávněně cítit hrdé, což je velmi příjemný pocit, který ztrátu kouzelného miminka hezky kompenzuje.

Mohlo by se vám líbit

Jak v 7 krocích proměnit svůj domov ve sváteční oázu: Známe recept na dokonalé Vánoce

V jednoduchosti je krása. Toho se drží Marta Suchodolská a rozhodla se s námi podělit o několik zaručených tipů, jak jednoduše, efektně a s minimálními náklady proměnit interiér ve vánoční.
marianne.cz

Jak reagovat v případě, že dítě přijde s brekem ze školky s tím, že mu děti vyzradily, že Ježíšek neexistuje?

Školkové dítě takovou informaci pravděpodobně nebude brát jako vyzrazení, bude spíš zmatené: „Mami, Matyáš říká, že Ježíšek neexistuje?!“ A my to můžeme klidně nechat otevřené: „Někdo říká, že neexistuje, a jiný zase, že existuje.“ Případně: „A co si o tom myslíš ty?“ Pokud si dítě Ježíška přeje a dominuje u něj ještě magické myšlení, řekne třeba: „Já si myslim, že Matyáš pěkně kecá.“ A pokud už se u něj rozvíjí myšlení kritické, řekne třeba: „Vono je fakt takový divný, že by miminko lítalo.“ V obou případech můžeme dítě podpořit v tom, jak to potřebuje mít. Dítěti, které potřebuje magické myšlení, tak zůstanou krásy, které přináší, a to, které již rozvíjí myšlení kritické, může těšit, že něco nahlédlo, že přišlo na to, jak se věci mají. K traumatu ze „ztráty Ježíška“ dochází jen vzácně, a to u dětí starších, u nichž rodiče dělali vše pro to, aby dítě nenahlédlo, nepodporovali je v kritickém myšlení, s nímž přicházelo. Tím se jim podařilo udržet představu Ježíška nosícího dárky nepřirozeně dlouho — až se mu vrstevníci vysmáli.

Co si myslíte o zahrnování dětí dary? Kolik dárků je podle Vás „tak akorát?"

Když se dobře trefíte a dáte dítěti to, po čem touží, stačí třeba jeden větší dárek a jedna dvě drobnosti. Méně bývá více. Když jsou děti z rozbalování dárků unavené a druhý den si nemohou vzpomenout, co všechno dostaly, je to zbytečné a někdy až kontraproduktivní.

Mohlo by se vám líbit

10 nejvoňavějších vánočních svíček, které vám zpříjemní adventní čas

Vanilkové rohlíčky, svařené víno nebo aromatické jehličí stromků – atmosféru Vánoc si můžete doma vykouzlit jedním škrtnutím sirky. Přinášíme vám výběr těch nejkrásnějších svátečních vonných svíček.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem