Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Napojte se na vaše dítě s pomocí odpoledních rituálů

Info ikona
Děti

Přemýšlíte, jak si zpestřit dlouhá zimní odpoledne s vaší ratolestí? Přinášíme několik tipů na zajímavé odpolední rituály s dětmi, na které se můžete společně těšit.

Nikola Salvetová | 8. 01. 2023

Během dne ve škole se děti mnohdy nemohou plně projevit. Jakmile ale přijdou domů, mohou si konečně ulevit a být samy sebou ve společnosti svých nejbližších. Zkuste se tedy na své dítě napojit s pomocí některého rituálu a zpříjemnit mu tak odpoledne.

Naslouchat dětským potřebám

Po návratu ze školy přijdou pravděpodobně na řadu základní potřeby, které společně uspokojíte. Dítě bude hladové, žíznivé či unavené po celém dni. Jakmile bude po této stránce spokojené, přijdou na řadu další potřeby. Těmi může být vaše blízkost, kdy dítě může chtít být stále při vás a sdělovat vám zážitky z celého dne. Během povídání zkuste poslouchat i mezi řádky, často se tak můžete dozvědět, jaké má vaše dítě vztahy s vrstevníky, jak se během dne cítilo či zda ve třídě není nějaký problém, o kterém byste měli vědět, ale dítě si na něj přímo nestěžuje.

Mohlo by se vám líbit

Jak posílit pouto mezi matkou a dítětem? Hledejte mezi řádky a ovládejte svůj vztek

O důležitosti vazby mezi matkou a dítětem psát nemusíme. Jak ale tuto vazbu posílit? Níže zmíněné tipy vám mohou pomoci, pokud chcete budovat se svým dítětem silnější pouto a vztah.
marianne.cz

Vytvořit zklidňující prostor

U každého dítěte může vypadat zklidňující prostor jinak. Pro někoho je příjemná zklidňující hudba, někomu bude zase vyhovovat tiché prostředí, kam se zavře například s oblíbeným časopisem či knihou. Zkuste své dítě sledovat a zjistěte, co ho zklidní. Dobře mohou fungovat také difuzéry s vonnými oleji.

Spojit se s dítětem i během dne

Takové spojení může vypadat například prostřednictvím vzkazů ve svačinových boxech. Když budete dítěti večer chystat jídlo na další den, zkuste mu na malý papírek napsat vzkaz, že ho máte rádi nebo mu popřejte hezký den. Sice neuvidíte jeho reakci, ale pokud ho vzkaz potěšil, tak vám o tom bude odpoledne určitě povídat. Spojení můžete ale vyjádřit také objetím při odchodu z domu či před školou. Užijte si této náklonosti, protože věčně trvat nebude a ve starším věku vám dítě stěží zamává na pozdrav.

Zachovat si klid, aby z něj mohlo dítě čerpat

Ne vždy se ve škole dítěti daří a jistě znáte situace, kdy přijde dítě rozčílené, že dostalo špatnou známku nebo ho rozzlobil spolužák. V těchto chvílích byste byli pravděpodobně nejraději naštvaní společně s dítětem, ale zkuste si zachovat vnitřní klid. Dítěti dejte prostor pro jeho emoce, nechte, aby je projevilo, ale jakmile uvidí, že jste klidní a podporujete ho, bude podobné situace zvládat pokojněji.

Mohlo by se vám líbit

Svobodné děti aneb Jak vypadá respektující výchova

Dnešní svět prochází mnohými proměnami a ty se týkají i výchovy. Již dávno nejsou v pořádku fyzické tresty a přílišná autoritativní výchova, která mnohdy vede k traumatům. Ta respektující se soustředí zejména na vzájemnou důvěru, diskuzi a jasně stanovené hranice.
marianne.cz
Zdroj článku