Přejít k hlavnímu obsahu
Rozhovory

„Jsme rodina z hausbótu,“ říká Jan Hřebejk

Info ikona
Jan Hřebejk

S režisérem Janem Hřebejkem (55) o tom, proč žije na vodě, když má vilu, o tajemství nenásilné výchovy teenagerů a o natáčení minisérie Pozadí událostí.

Jak dlouho už tady u vody bydlíte celoročně?

Sedmý rok. Rozhodli jsme se tak, protože je tady atmosféra jako na dovolené. Čím víc mám práce, tím větší je efekt relaxace. Ale nejdůležitější je, že jsme se na tom shodli. Dosud to s námi sdílejí i děti a nechtějí to měnit.

Však to mají do centra kousek.

To je právě velká výhoda. Navíc si tu našli kumpány.

Jak to na hausbótu zvládáte přes zimu?

V létě jsme víc venku, v zimě jsme uvnitř a topíme. Když topíte denně, je to paradoxně snazší, než když to děláte jednou za týden na vymrzlé chalupě. My zatopíme v září a v dubnu přestaneme. Už nám to nepřipadá ničím nekomfortní. Jen je třeba včas koupit dřevo a mít kam složit brikety. Je fakt, že tady člověk intenzivně vnímá každou změnu počasí. Když prší, díváte se na dopadající kapky, všímáte si, že ptáci se chovají jinak… Má to specifické kouzlo. Někteří lidé jsou zatížení na hory, mají rádi to ticho a určitou drsnost, a my jsme zatížení na vodu.

Jste součástí sportovního klubu. Funguje i jako komunita?

Částečně ano. Nejspíš by bylo nesnesitelné, kdyby byl člověk takhle blízko s lidmi, se kterými nevychází. My jsme ale některé znali a díky tomu jsme se sem dostali.

Co obnáší to sportování?

Je to klub vodního motorismu, takže musíme podnikat plavby. Samozřejmě to není žádný vrcholový sport, ale musíte ho trochu znát.

Nemáte tedy v plánu přestěhovat se zpátky do domu, který jste několik let rekonstruovali a teď ho pronajímáte?

Zatím ne. Za covidu mi odpadla nějaká práce, vznikla roční pauza...

... celý rozhovor najdete v ŘÍJNOVÉ MARIANNE

Info ikona
Marianne