Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

20 skvělých fíglů, díky kterým ušetříte čas – 2. část

Často si stěžujeme, že nestíháme nebo nemáme čas. Kde ho vzít, když den má jen 24 hodin, z nichž 8 bychom měli ideálně prospat? Zkuste tyto malé a přitom osvědčené techniky plánování a nakládání s časem. Možná nevyšetříte hodiny, ale rozhodně vám díky nim budou denní úkoly lépe odsýpat pod rukama.

Ivona Šouralová | 29. 03. 2016
11. Noste při práci sluchátka
Vlastně ani nemusíte poslouchat hudbu, ale když ostatní uvidí, že máte sluchátka, vzroste pravděpodobnost, že vás nebudou vyrušovat kvůli hloupostem nebo věcem, které mohou počkat.
 
12. Čtěte e-maily 3x denně
Nečtěte maily hned, jak ráno vstanete, a nedělejte to ani před usnutím (může vám to zbytečně narušit spánek). Nevěnujte se jim ani průběžně po celý den, kdy si na ně vzpomenete (většinou jde jen o únik od nějakých důležitějších úkolů). Ideální je prý kontroloval e-mailovou schránku jen třikrát denně – ráno po příchodu do práce, v půli pracovní doby a 20 minut před odchodem domů. 
 
13. Totéž platí i o telefonních hovorech
Nebuďte vždy k zastižení. Když se v práci potřebujete soustředit, vypněte svůj telefon – vždy můžete zavolat zpět. 
 
14. Začněte od nejsložitějšího
Když si sepíšete své úkoly, ihned uvidíte, které mají prioritu, jsou pro daný den důležité nebo přímo neodkladné. Ty se snažte odbavit hned ráno nebo dopoledne, kdy máte nejvíc energie. Není nic horšího pro vaši produktivitu, než tlačit před sebou tyto „těžké balvany“ po celý den. 
 
15. Dělejte méně
Ačkoli je naše společnost zaměřená na úspěch (který v poslední letech získává velmi materiální a egoistickou povahu), východní filozofie zastává názor, že některých zásadních pozitiv – jako třeba pocitu štěstí – spíše dosáhneme, když o ně příliš neusilujeme. Převedeno do moderního života, někdy je lépe dělat méně, aby byl člověk spokojený. Zjistili to i ve Švédsku, kde testovali šestihodinovou pracovní dobu, aniž by zaměstnancům snížili plat – a ti se odvděčili větší produktivitou. A ačkoli do Švédska máme stále daleko, stojí za zvážení, jestli si toho nebereme příliš – třeba i v oblasti koníčků nebo očekávání, jaká vůči sobě máme. 
 
 
16. Kašlete na perfekcionismus
Nesnažte se pokaždé vše vymazlit na 100 %. Jak se říká ve světě nových projektů (tzv. start-upů), pokud se nestydíte ukázat svůj produkt světu, pak jste s jeho představením otáleli příliš dlouho. A podobné pravidlo platí i pro domácí práce. Lepší umýt koupelnu na 80 %, než čekat, až se vám do toho bude chtít na 100 %.
 
17. Vypilujte rozhodování
Někdy máme tendenci sklouzávat k prokrastinaci zkrátka proto, že se nám nechce do rozhodování – bojíme se, že když si vybereme z množství možností, uděláme chybu. Jenže to vede k odkládání věcí, jejich zapomínání, případně k „last minute“ řešením... Jason Fried a David H. Hansson, autoři populární knihy o podnikání Restart, jejíž části lze aplikovat i v běžném životě, doporučují vyměnit větu „promyslím to“ za „rozhodnu to“. „Nečekejte na nějaké dokonalé řešení. Prostě rozhodněte a jeďte dál,“ radí. 
 
18. Mažte. Říkejte ne. Ignorujte.
Říká se, že čas jsou peníze, což v dnešní době, kdy neustále nějaké podněty soupeří o naši pozornost, platí dvojnásob. Proto nakládejte s časem jako s penězi, tedy opatrně. Projděte své sociální sítě a smažte a skryjte vše, co za vaši pozornost nestojí, zdvořile odmítejte pozvání na schůzky, na které se vám nechce, nekývejte automaticky na každou výzvu nebo úkol, který se objeví... A když na to dojde, předstírejte, že jste zkrátka pro danou věc málo kompetentní. 
 
19. Máte 5 minut? Využijte je!
Nemusíme být vždy a za každou cenu produktivní, někdy se nám zkrátka chce jen tak zírat „do blba“. Ale když třeba čekáte na tramvaj, sedíte v metru, přesunujete se z místa na místo, stojí za zvážení, jestli se během této chvilky nedá stihnout nějaký mini úkol – jako třeba vyházet z peněženky staré účtenky a z kapes papírové kapesníky, promazat si fotky v mobilu, anebo cestou na MHD zavolat mámě. 
 
20. Nedělejte nic
Možná se budete divit, ale nedělat nic je také důležité. Dříve bychom to nejspíš považovali za mrhání časem, to se ale s nástupem chytrých telefonů a sociálních sítí mění – nedělat vědomě vůbec nic je v dnešní době vzácnost, kterou si musíme hýčkat. Proč? Tahle bohulibá aktivita totiž dokáže nakopnout naši kreativitu, produktivitu a umožňuje nám soustředit se zase na chvíli na to, co je důležité. 
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Zábava
Horoskop na týden od 16. září 2024: Berani budou hledat slova, Štíři selský rozum

Horoskop na týden od 16. září 2024: Berani budou hledat slova, Štíři selský rozum

Lidé a místa
Hvězdná návštěva: Tajemná kuchyňská zákoutí známého kuchaře Marka Pavaly

Hvězdná návštěva: Tajemná kuchyňská zákoutí známého kuchaře Marka Pavaly

Zábava
Kvíz: Od Bowieho po Lennona. Co víte o nejznámějších hudebnících všech dob? Otestujte se

Kvíz: Od Bowieho po Lennona. Co víte o nejznámějších hudebnících všech dob? Otestujte se

Zábava
Glosa Lucie Zídkové: Nejzdravější závislost, která vám zlepší náladu

Glosa Lucie Zídkové: Nejzdravější závislost, která vám zlepší náladu