Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

8 prokázaných triků, díky kterým jsou manželské páry šťastné

Dobrý vztah nevyroste ze dne na den, je třeba o něj pečovat. Co si budeme nalhávat, každé romantické počáteční pobláznění odezní, a pak je už jen na nás, co s tím provedeme. Buď budeme dál budovat společný život, nebo si řekneme adieu. Zkusit můžeme to první – a třeba pomohou následující drobnosti, které nic nestojí.

Redakce Marianne | 9. 07. 2014


Říkají si ‚ahoj‘

Výzkumy ukazují, že jak strávíme první čtyři minuty večer doma po návratu z práce, takový tón bude mít zbytek večera. Takže i když jste se vrátila domů jako první a právě sledujete vzrušující scénu z oblíbeného seriálu a přitom vaříte, v okamžiku, kdy uslyšíte kliku u dveří, zmáčkněte ‚pause‘, odstavte hrnec z plotny a manžela pozdravte a obejměte. To alespoň tvrdí rodinný terapeut Bob Taibbi. „Objetí, a to jen po dobu deseti sekund, zvyšuje hladinu oxytocinu, chemické látky, která dává pocit soudržnosti. Objetí by měl být každodenní rituál!“

Hašteří se, ale přiměřeně

Dohadovat se o maličkostech, třeba že jste zapomněli zařídit narozeninou oslavu syna nebo že jste zapomněli koupit mléko, je nejen normální, ale také výhodné. Podle studie zveřejněné v americkém psychologickém časopise jsou drobné hádky s partnerem prospěšné, a to v dlouhodobém horizontu. „Když jste naštvaná, položte si otázku proč a nabídněte nějaké řešení. Nikdy ale nezapomeňte manželovi připomenout, že ho pořád milujete,“ říká Karen Elizaga, koučka a autorka knihy Find Your Sweet Spot. Když to jde, napište si své myšlenky, pomůže vám to připravit půdu pro produktivní rozhovor, jakmile se uklidníte. Navíc je větší šance, že manžel vaše slova absorbuje, když si je přečte, než když je vyslechne v křiku.

Podporují a chválí se

Jistě, je důležité, abyste se vzájemně podporovali, když se stane něco špatného, třeba když dostanete výpověď nebo zemře váš pes, ale studie publikovaná v časopise Journal of Personality and Psychology zjistila, že to, jak páry reagují na toho druhého v případě, že se mu daří a je spokojený, může být ještě mnohem důležitější než to, jak reagují na jejich smutek. Druhého vždy potěší, když mu partner složí poklonu, že je skvělý v tenise, že je jeho svíčková naprosto dokonalá nebo že nádherně fotí. Ukázat druhému, že jsme na něj pyšní, je prostě super!

Dokážou společně blbnout

Zdá se to zřejmé? Není – je to věda! Výzkum prováděný na univerzitě v Denveru ukázal, že páry, které spolu tráví hodně času zábavou, spolu zůstaly déle. „Korelace mezi zábavou a rodinným štěstím je vysoká a významná,“ říká Howard Markmann, Ph.D., z University of Denver. „Čím více budete investovat do zábavy a legrace, tím šťastnější váš vztah bude,“ domnívá se. Zajděte si do zábavního parku (bez dětí), zahrajte si nějakou akční hru, nasaďte kolečkové brusle a vyrazte na projížďku.

Mluví o tom, co měli k obědu

Šťastné páry spolu mluví i o maličkostech – sdílení maličkostí našeho života s partnery, bez ohledu na to, jak bezvýznamné se nám tyto detaily mohou zdát, je skvělou cestou k vytvoření intimity. A tak svému manželovi říkejte, co jste si dnes dala k obědu, jak vám do cesty vběhl pes, jak vám došla voda v ostřikovači – prostě o životě.

Žertují sami o sobě

Může to být veselá scéna ve filmu, na kterou jste si vzpomněli při večeři, nebo veselý moment, který jste zažili před měsícem nebo včera, i vzájemné žertování je součástí společného sdílení a především budování vzpomínek. „Pokaždé, když uděláte něco, co vykouzlí úměv na tváři vašeho partnera, řídí to fyzickou změnu a umožňuje tělu uvolnit dopamin a oxytocin v mozku, což vás činí šťastnějšími,“ říká dr. Charles Orlando, autor knihy The Problem with Woman… is Men. Když se budete smát na sebe a sami sobě, budete se cítit šťastnější a bližší.

Líbají a muchlují se

Studie dlouhodobě šťastných párů ukazují, že frekvence líbání je důležitější než frekvence sexu. Čím více se tedy páry líbají a muchlují, tím je jejich vztah trvanlivější. Pro některé páry je líbání druhou přirozeností a muchlují se klidně v dopoledních hodinách nebo chvilku po večeři – ale vůbec nejde o vášnivou erotiku, ale o pocit blízkosti.

Mají otevřený dialog

Když jste spolu začali poprvé chodit, asi jste se nemohli dočkat, až hupnete do postele, ale život jde dál a my máme postupně tendenci ignorovat sexuální podněty. Ale každý máme neustále nějaké fantazie. Je jen otázka času, jak je dostat ven z hlavy. K tomu je zapotřebí důvěra partnera, snaha a chuť o těchto věcech mluvit. Jedině otevřený dialog může vytvořit prostor pro vše, po čem toužíte. A je jedno, jak dlouho jste manželé.

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zdraví
Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdravý jídelníček podle Pavla Berkyho z Masterchefa: Originální recepty nejen pro sportovní šampiony

Zdraví
Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý

Jediný pomocník, se kterým posílíte celé tělo: Snadné cviky s kettlebellem zvládne každý