Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Celebrity a diety: jaké jsou nejpopulárnější a které raději nedržet?

Chcete shodit nějaké to kilo do plavek? Možná vás láká vyzkoušet nějakou tu hollywoodskou dietu, díky které zhubnete do týdne jednu konfekční velikost. Ovšem jsou opravdu vhodné pro každého? Co si o některých z nich myslí nutriční specialistka Lada Nosková z Diet Planu?

Redakce Marianne | 23. 06. 2014


Drunkorexie

Je nově vznikající fenomén a i nová forma hubnutí, kterou praktikují především mladé a dospívající dívky. Spojení slov drunk (opilý) a anorexie (známá porucha příjmu potravy) mluví za vše.

Co na to odborník?

Značně sebedestruktivní způsob života. Alkohol vyvolává závislost a v kombinaci s minimální konzumací jídla může vést mimo jiné k rozvratu minerálního hospodářství, cévním mozkovým příhodám a psychickým poruchám. Takže nedoporučujeme!

Hormonální dieta

V poslední době se řada filmových hvězd zaměřuje ve snaze rychle a viditelně zhubnout na hormonální dietu, která je založena na těhotenském hormonu HCG (choriogonadotropin). Vědci prokázali, že hormon působí pozitivně na snižování chuti k jídlu a pomáhá s odbouráváním tuku právě v problematických partiích, jako jsou boky a bříško. Této vlastnosti využili i autoři nové diety. Hormony mají tu speciální vlastnost, že dokážou s tělem pracovat trochu jinak než běžná dieta založená na omezení stravy nebo pravidelném cvičení. Hormon HCG nastartuje v těle hubnoucí proces zaměřený především na problémové partie.

Co na to odborník?

Jedna z dalších „diet“, která slibuje s minimálním úsilím rychlé výsledky. Bohužel každá taková dieta uvádí, že k dosažení potřebujete mimo jiné i snížit energetický příjem. Málokdo si pak uvědomuje, že snížení příjmu energie je jediná cesta a zbytek kolem je jen pozlátko. Navíc nepokládám za vhodné zasahovat do hormonální rovnováhy. Některé studie uvádějí, že tento hormon ve velkém množství může vést až ke vzniku rakoviny.

Jódová dieta

Je založena na principu zvýšeného přísunu jódu do organismu. Můžete ho buď přijímat ve formě potravinových doplňků, nebo zvýšeným příjmem potravin s obsahem jódu. Drží ji například Angelina Jolie nebo Halle Berry. S jódem je však třeba zacházet velmi opatrně. Ve velkém množství je pro organismus vysloveně toxický.

Co na to odborník?

Nedostatek jodu může způsobit hypofunkci štítné žlázy, která je mnohdy spojována s problémy s hubnutím. Na druhou stranu vždy záleží, jak se člověk se sníženou funkcí štítné žlázy postaví k hubnutí. Zdravému člověku nadměrný přívod jódu může způsobit změny ve funkci a zvýšený výskyt autoimunitních onemocnění štítné žlázy.

Řecká dieta

Tuto dietu vyznává herečka Jennifer Aniston a jejím základem je jíst zejména ryby a zeleninu, používat olivový olej a bylinky, mezi které patří například máta, tymián, oregano či anýz. Můžete konzumovat řecké bílé jogurty, jehněčí, saláty se sýrem feta a podobně.

Co na to odborník?

Stravování jižních Evropanů je proslulé rybami, olivovým olejem a spoustou zeleniny. Na této stravě není nic špatného a každý by se jí mohl inspirovat. Na druhou stranu je vždy důležité množství konzumované stravy. Nekontrolovaná konzumace i sebelepší stravy k hubnutí nepovede.

Atkinsonova dieta

Mnoho zahraničních celebrit najelo na tzv. Atkinsonovu dietu, podle které musíte vyřadit z jídelníčku všechny sacharidy, které jsou obsaženy v bramborách, rýži, těstovinách ze semolinové mouky a pečivu z bílé mouky. Z ovoce se nesmějí jíst banány, melouny, ananas, rozinky a ze zeleniny mrkev a řepa. Sacharidy obsahuje také pivo, slazené limonády a sladkosti vůbec.

Co na to odborník?

Tato dieta vede k rychlým úbytkům na váze, avšak tělo – konkrétně mozek – sacharidy ke správné funkci potřebuje. Pokud se tělu sacharidy nedostávají, musí si je samo vytvořit. Vytvoří si je ze svalů. V celkovém výsledku to vede k hubnutí ze svalů a snižování metabolismu. Po navrácení k původní stravě téměř vždy dojde k jo-jo efektu.

Více na www.dietplan.cz

Dnes s námi můžete soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o tři balíčky Dr. Max.

Související články

Zábava
Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Už vás horko přestává bavit? Užijte si ochlazující dovolenou a vyrazte na coolcation

Rodina a děti
Rodičovské hlášky: Legandární výroky,  které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Rodičovské hlášky: Legandární výroky, které jsme nikdy nechtěli opakovat, ale stejně to děláme

Dobrý nápad
Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Pohánění obruče, tlučení špačka a cvrnkání kuliček. Tyhle hry už děti neznají

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce