Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Desatero dětské výchovy

Nepotřebujete znát rady pro konkrétní situace, hodně vám pomůže už to, když se budete držet následujícího desatera. Samozřejmě, jinak se napomíná batole a jinak puberťák, ale něco platí v každém věku.

Redakce Marianne | 6. 07. 2013

1. Dítě není váš kamarád

Není ani soupeř a vaším úkolem je dobře ho vychovat. To bez trestů a omezování nepůjde.

2. Netrestejte potomka za každou hloupost

Smiřte se s tím, že všechny děti občas zlobí. Na druhou stranu, vždycky nějak sankcionujte třeba lež či jiné věci, na kterých vám skutečně záleží.

3. Nevyhrožujte tělesnými tresty

Nepomohou vám ani jiné tresty, jako je třeba zákaz televize nebo počítače. Vyjdou naprázdno – dítě buď bude žít ve stresu, nebo si naopak časem z vašich výhrůžek nebude nic dělat.

4. Nejednejte ve vzteku

Vyhněte se jednání ve stadiu největšího afektu, naučte se v takovém momentu spíše uklidnit, a teprve pak situaci řešit. Když dítě zbijete, bude vás to mrzet, když mu zakážete počítač na půl roku, vystřílíte si zbraně, a navíc bude takový trest obtížné dodržet – co když bude dítě třeba nemocné a vy byste mu v rámci zachování duševního zdraví při hlídání rádi půjčili notebook s filmy?

5. Uhodit, či neuhodit?

Nevyčítejte si, že dítě sem tam uhodíte, občas je to nejúčinnější trest. Platí to však zejména pro výchovné plácnutí u menších dětí, které ze všeho nejvíce připomíná důrazné odstrčení. Pravidelné používání tělesných trestů zvyšuje u dětí agresivitu. Když už dítě uhodíte, snažte se to nepřehánět.

6. Přemýšlejte nad tresty

Ne proto, aby byly co nejrafinovanější, ale aby měly smysl. Dávat domácí vězení dítěti, které ze všeho nejradši sedí doma před obrazovkou, je hloupost, zato zakázat lego dítěti, které kvůli němu zapřelo domácí úkoly, určitě smysl má.

7. Zkuste samotku

Zní to hrozně, ale myslí se tím, že dítě, které se například vzteká nebo pere se sourozencem a nereaguje na výzvy k uklidnění, pošlete je například do chodby či vedlejší místnosti. Maximálně ale jen na tolik minut, kolik mu je let!

8. Používejte pozitivní motivaci

Nemyslí se tím, že budete potomka chválit za každou drobnost, ale že mu nabídnete nějakou lákavou odměnu za dlouhodobě dobré chování – ideálně nehmotnou. Když si uklidí včas hračky, přečtete mu o pohádku víc, když si zlepší známky, půjdete s ním do kina a podobně.

9. Buďte pevní ve svých názorech

Neměňte názory na výchovu podle toho, jakou příručku jste zrovna přečetli, a hlavně zkuste sjednotit svůj styl s partnerem – to, že je jeden přísnější, však nevadí, pokud například ten druhý jeho zákazy tajně neobchází.

10. Důslednost

Když už se pro nějaký trest či výchovný postup rozhodnete, buďte důslední.

Související články

Móda
Těšíme se, v čem Anna Geislerová letos na KVIFF zazáří. Podívejte se na její nejlepší modely z červeného koberce

Těšíme se, v čem Anna Geislerová letos na KVIFF zazáří. Podívejte se na její nejlepší modely z červeného koberce

Zábava
Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Horoskop od 24. června: Lvi čeká úspěšný týden, Berani se mají uvolnit

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy