Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Otestujte se: znáte sami sebe?

Možná vám přijde naprosto samozřejmé, že se znáte a že sami sobě nelžete, ale nepřekvapíte občas sami sebe tím, jak reagujete? Vyznáte se v sobě skutečně dobře? Zkuste náš test, a uvidíte, jak na tom jste.

Redakce Marianne | 10. 09. 2012

Přečtěte si následující tvrzení a poznačte si, zda s nimi souhlasíte, či nikoli.

1) Dospělý duševně zdravý člověk se vždycky vyzná sám v sobě.

2) Má-li někdo alespoň průměrnou inteligenci a je normální, nemůže dělat nelogická rozhodnutí.

3) Už se mi stalo, že jsem třeba po letech přišel(a) na to, že jsem nějakou i vážnou situaci vnímal(a) zkresleně – viděl(a) jsem, co jsem chtěl(a), a neviděl(a), co jsem nechtěl(a).

4) Nevzpomínám si, že bych sám sobě někdy namlouval(a) lepší (morálnější, sociálně přijatelnější) pohnutky vlastního jednání.

5) Každému se může stát, že se ‚spálí‘, protože očekává, že druzí mají podobné morální zásady a motivy jako on sám.

6) Pokud někdo netrpí poruchou paměti, tak si přece musí vždy pamatovat, co se událo.

7) Je třeba naslouchat názorům okolí. Když si někdo myslí něco jiného než všichni ostatní v jeho blízkosti, zřejmě se mýlí.

8) Musíme se snažit nedělat chyby, protože ty jsou důsledkem lajdáctví, nepozornosti nebo i nezodpovědnosti.

9) Už se mi stalo, že když jsem udělal(a) nějaký ‚trapas‘, úplně jsem na to zapomněl(a) a nemohl(a) jsem si vzpomenout, ani když o tom druzí mluvili.

10) Společenská lež může být někdy omluvitelná, ale nikdy bychom neměli lhát sami sobě. Kdo tak činí, je buď nemorální, nebo duševně vyšinutý.

11) Přihodilo se mi, že jsem něco udělala(a), nedokázala jsem to vysvětlit ani sobě, ani druhým.

12) Nikdy jsem se sám (sama) před sebou nesnížila k tomu, abych sváděl(a) své neúspěchy na druhé nebo nějaké jiné vnější příčiny.

13) Když mi na něčem moc záleží, ale ať dělám, co dělám, nedosáhnu toho, ulevím si někdy tím, že si začnu říkat, že jsem o tolik nepřišel (nepřišla), že to vlastně za to nestálo, že jsem to vlastně nechtěl(a).

14) Sociálně inteligentní člověk je schopen vcítění do druhých. Dokáže tedy vcelku přesně odhadnout jejich přání, potřeby a motivy.

15) Člověk by neměl být jako třtina ve větru se klátící. Když se pro něco rozhodne, v něco věří, měl by za tím stále stát a neměnit názor.

16) Morální člověk nese vždy zodpovědnost i za druhé, i kdyby měl obětovat vlastní pohodlí či přání.

17) Když mám nějakou povinnost nebo něco moc chci a nedaří se mi to, je lepší toho nechat a raději dělat něco, co mi jde.

18) Slušný člověk se má stále snažit na sobě pracovat, aby byl lepší. Jinak by si přece sám sebe nemohl vážit.

19) Uděláte-li něco, co se vašemu okolí nelíbí, musíte vždy umět vysvětlit všechny příčiny svého jednání. Jinak vás druzí nebudou mít rádi.

20) Přísloví „Podle sebe soudím tebe“ je hluboká moudrost.

 

Vyhodnocení:

Spočítejte souhlasné odpovědi po jednom bodu u položek č. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 18, 19. Přičtěte k nim nesouhlasné odpovědi (také po jednom bodu) u položek 3, 5, 9, 11, 13, 17 a 20.

 

15–20 bodů

Vy si lžete do vlastní kapsy! Nepodléhejte tolik předsudkům, mohlo by se vám to stát osudným. Sami na sebe se reálnýma očima rozhodně nedíváte.

 

6–14 bodů

Někdy sami sobě zalžete, ale proč ne, když to člověku uleví na duši. Třeba vám pomůže zpráva, že to tak dělá většina lidí.

 

0–5 bodů

Vy si vidíte do žaludku. Skutečně? Jste takový talent, nebo si to jen namlouváte? Pokud jste odpovídali podle svého nejlepšího přesvědčení, tak gratulujeme. Znáte své chyby i své přednosti.

 

Test jsme vytvořili na základě knihy Věry Capponi a Tomáše Nováka s názvem Sám sobě psychologem, kterou vydalo nakladatelství Grada.