Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Proč nás muži podvádějí? Vědci zjistili skutečné důvody

Manželský poradce a psychoterapeut M. Gary Neuman zkoumal dvě stovky nevěrníků a ptal se jich, proč se dopustili nevěry. Závěry jsou celkem překvapivé. Nebo nejsou?

Redakce Marianne | 3. 12. 2013


O nevěře většinou mluví ženy a velmi bouřlivě ji odsuzují. Přitom otázka, PROČ jsou jim jejich partneři nevěrní, by měla být položená jim. Proto se manželský poradce Neuman začal zabývat příčinami mužské nevěry, a dokonce o tom napsal knihu. Vyzpovídal několik stovek mužů, kteří byli někdy v životě nevěrní, a došel k následujícím závěrům.

Emocionální nespokojenost

Obvykle jsou to ženy, které si stěžují na své partnery, že se jim dostatečně nevěnují. Ovšem nemůže to být taky obráceně? Psychoterapeut M. Gary Neuman zjistil, že 48 % mužů bylo nevěrných své partnerce právě z důvodu emocionální nespokojenosti – a dokonce uvedli tento důvod jako primární. Nikoli tedy chlapské pudy, kterým nemohli odolat. Jen 8 % z celkového počtu zpovídaných mužů odpovědělo, že důvodem nevěry byla sexuální nespokojenost! „Sex se dnes přeceňuje, myslíme si, že abychom byli šťastní, musíme mít dobrý sex, ale jak je vidět, muži chtějí stejně jako ženy, aby byli oceňovaní a chválení,“ říká Neuman.

Pocit viny a děsivé důsledky

Spousta podvedených žen se domnívá, že jejich partner nepociťuje žádnou lítost. Ale to je velký omyl. Muži nejsou bezcitní pitomci, kteří mají podvádění jako koníček (i když – i tací se asi najdou). Až 66 % podvádějících mužů prohlásilo, že mělo po aféře pocit viny! A 68 % podvodníků uvedlo, že by byli raději, kdyby se to nikdy nestalo. „Ženy své muže zaškatulkovaly mezi pocitově chladné bytosti, kterým je jedno, že svou ženu podvedou. Ale tak to není, je to jen o tom, že muži udržují svoje emoce uvnitř a musejí se s nimi vypořádat pomaleji,“ říká M. Gary Neuman.

Prostředí má vliv na nevěru

Celých 77 % podvádějících mužů mělo dobrého kamaráda, který svou ženu také podvedl. Psycholog Neuman došel k závěru, že když se muži obklopují kamarády, kteří jsou nevěrní, mají větší ‚šanci‘, že to také udělají. Jednoduše proto, že prostředí, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na náš vlastní život. Neuman tedy doporučuje, aby se muži pohybovali v prostředí, které nabízí méně pokušení, a také mezi takovými lidmi, kteří mají spokojené manželství.

878548_f520_copy

Atraktivní zevnějšek nehraje roli

Pouze 12 % nevěrných mužů uvedlo, že jejich milenka byla fyzicky atraktivnější než jejich manželka nebo partnerka. „Ve většině případů nevěra zaplňuje citovou prázdnotu. Muži jsou s milenkou nejen kvůli sexu, ale i kvůli tomu, že mají pocit emocionálního uspokojení,“ říká Neuman. Bojíte se, že vám bude partner nevěrný? Zaměřujte se více na to, aby byl váš vztah uspokojivý i po jiných stránkách, nejen v sexu.

Sex a nevěra na pracovišti

Čtyřicet procent nevěrníků uvedlo, že k nevěře došlo s kolegyní z práce. „Často je to proto, že muž má najednou vedle sebe někoho, kdo k němu vzhlíží, kdo ho chválí a skládá mu komplimenty. To je další důvod, aby se ženy doma snažily své partnery oceňovat,“ říká manželský poradce. Naštěstí se obvykle začnou objevovat varovné signály, které by vás měly upozornit na to, že se možná něco chystá. Jakmile začne váš manžel nebo partner přehnaně chválit svou kolegyni, pak je načase zvednout anténky a znova zapracovat na vašem vztahu. Je v něm opravdu všechno v pořádku?

Související články

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Tradice
KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

KVÍZ: Víte, co jsou škráně a další moravské výrazy? Vyzkoušejte své znalosti

Byt
Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Mladá rodina se s interiérem starého bytu popasovala na jedničku

Lidé a místa
Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen

Ubytujte se v jednom z nejkouzelnějších domků v Provence: Čeká na vás pravý francouzský sen