Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Spánek a láska: může nedostatek spánku zničit váš vztah?

Myslíte, že dostatek spánku je jen luxus, který nemá nic společného s kvalitou partnerského vztahu? Když se jen trochu zamyslíme, zjistíme, že na tom přece jen něco bude. Moc dobře se totiž ví, že spánkový deficit nepříznivě ovlivňuje náladu, mentální funkce, a dokonce i fyzickou výkonnost. Ovlivňuje i romantické vztahy a milostný život?

Redakce Marianne | 1. 05. 2014


Psycholožka Theresa DiDonato z Loyola University v Marylandu tvrdí, že milostný život nedostatkem spánku trpí, a to dokonce velmi významně! Kolik spánku tedy potřebujeme, aby byl náš vztah v pohodě? Naše mysl a tělo potřebují spánek, obvykle sedm až devět hodin, přesto roste počet dospělých, kteří spí mnohem kratší dobu než doporučovaných sedm hodin. Špatná spánková hygiena pak vede ke spánkovým poruchám a k chronické nespavosti. A také k pocitu, že potřebujeme více spánku. Zde je pět nejdůležitějších důvodů, proč je dobré vypnout televizi nebo počítač a jít se pořádně vyspat!

Méně spánku = méně krásy

Podle psycholožky DiDonato nás spánková deprivace činí méně přitažlivými. Lidé podvědomě touží po tom, aby jejich partneři byli atraktivní – předpokládají totiž, že atraktivní lidé jsou v podstatě lepší lidé. Pokud dostatečně nespíte, vypadáte zcela přirozeně hůře. Vědci ve Švédsku během nedávného výzkumu zjistili, že fotografie osob, které byly nevyspalé a neodpočaté, byly ostatními považovány za méně atraktivní. Možná měla vaše matka pravdu, když říkala: „Spánek je nejlepší krém na krásu!“

Ztráta smyslu pro humor

Když se umíte smát a působíte optimisticky, snáze k sobě připoutáte partnera. Muži prostě nemají rádi, když se my ženy mračíme a jsme protivné (platí to i obráceně). Lidé si ale neuvědomují, že smysl pro humor a dobrá nálada souvisejí s kvalitním nočním spánkem. Nedostatek spánku zpomaluje reakce, a tedy i reakce vyplývající ze slovního humoru. Totéž způsobuje kofein a stimulanty. Chcete-li tedy natankovat humor, dobře se vyspěte.

Více spánku znamená i více štěstí

Pocit bezpečí a množství pozitivních emocí jsou spojeny s kvalitou spánku. Důkazy ukazují, že například manželé, kteří dobře spí (oba), mají tendenci být šťastnější a spokojenější.

Krátký spánek a konflikty

Málo spíte? Pak se připravte na to, že se budete s partnerem víc hádat. Nové vědecké studie naznačují, že romantické vztahy jsou ohroženy více konflikty v případě, že i jeden z páru zanedbává spánek. Lidé, kteří málo spí, inklinují k negativním emocím a jsou méně úspěšní v řešení konfliktů. Nedostatek spánku může zesílit neshody a zavést zbytečné problémy do jinak šťastného vztahu.

Špatný spánek znamená horší rozhodování

Kvalita spánku má vliv na prefrontální kůru, což je část mozku, která má na starosti výkonné fungování. A výkonné fungování zahrnuje i všechna důležitá rozhodování na vysoké úrovni, tedy tam, kde jsou důležité budoucí následky, cíle a očekávání. Spánková deprivace nás činí roztržitými, bezohlednějšími a méně inovativními a také méně schopnými integrovat informace, nemluvě o potenciální ochotě přijmout nebezpečné riziko. To všechno může narušit schopnost partnerů dělat správná rozhodnutí týkající se potenciálních partnerů. Ať už se tedy chceme s někým seznámit, nebo už s někým žijeme, měli bychom se postarat o to, abychom dobře spali a podpořili zdravé spánkové návyky.

Související články

Krása
Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Nejlepší make-upy podle redakce Marianne: Vybíráme produkty vhodné pro letní dny

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Dobrý nápad
Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Muškáty na slavnostní výzdobu? Rozhodně ano! Takhle jste je možná ještě neviděli

Lidé a místa
Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek

Zjistěte, jaké je to strávit noc ve Shrekově bažině: Připravte se na nezapomenutelný zážitek